Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

COBI: premení bicykel na smart zariadenie

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
22. 12. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Smart bicykle alebo inteligentné bicykle bývajú priamo vybavené vstavanými funkciami ako napríklad GPS navigácia, ochrana proti krádeži a mnohými ďalšími. Vývojári z Nemecka predstavili start-up projekt zariadenia s názvom COBI, ktoré pristupuje k tejto koncepcii trochu z iného uhla.

S pomocou COBI tak vytvoríte inteligentný bicykel aj z bežného bicykla. Základom je vode odolná (IPX6) dokovacia stanica, primontovaná v strednej časti riadidiel. Má v sebe integrovaný aj predný LED reflektor. Do tejto dokovacej stanice môže používateľ vložiť a zapojiť svoj smartfón, ktorý spolu s dodávanou aplikáciou rozšíri ponuku možností o ďalšie funkcie. Podporované sú operačné systémy iOS a Android. Batéria smartfónu sa môže po vložení do stanice nabíjať.

Okrem dokovacej stanice sa na riadidlá montuje elektronický zvonček a viaceré senzory ako je merač rýchlosti, výškomer, barometer a senzor na meranie intenzity okolitého svetla. Súčasťou je aj zadné brzdové svetlo a smerovky. Zariadenia sa obsluhujú palcom ruky pomocou namontovaného ovládača.

COBI pomocou senzora dokáže automaticky rozsvietiť svetlá bicykla, keď sa zmenia svetelné podmienky, či už keď sa zmráka alebo keď cyklista prechádza cez tunel alebo podchod. Myslelo sa aj na bezpečnosť, v prípade náhlej zmeny pohybu odstaveného bicykla sa spustí alarm a svetelná signalizácia. Alarm sa automaticky vypne v tesnej blízkosti používateľa resp. jeho smartfónu.