Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Nike predstavil prototyp chladiacej kukly pre športovcov

Nike predstavil prototyp chladiacej kukly pre športovcov
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
30. 7. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Pre schladenie sa športovci po výkone najčastejšie polievajú studenou vodou z fľaše, ale o niečo technologickejší spôsob vyvinuli vývojári spoločnosti Nike v laboratóriách Nike Sports Research Lab (NSRL). Nový prototyp kukly je navrhnutý tak, že používa tekuté chladenie pre zníženie teploty športovca.

Síce na prvý pohľad môže kukla pripomínať masku z nejakého hororu, jej prevedenie je v podstate jednoduché. Vnútorná vrstva sa napĺňa vodou, ktorá sa udržiava v chlade bez toho, aby presakovala. Rám konštrukcie kukly pridŕža sieťovinu naplnenú kvapalinou. Pritlačením na kožu sa dosiahne efektívne ochladenie.

Nike, kukla, chladenie, tvár, šport, chladiaca kukla, prototyp, Nike Sports Research Lab, NSRL, technológie, novinky

Podľa vývojárov z NSRL je ľudská tvár dva až päť krát citlivejšia na zmeny teploty ako je to u iných častí tela. Preto by sa ich koncept mohol stať užitočným nástrojom pre ochladenie hlavy.

Nike, kukla, chladenie, tvár, šport, chladiaca kukla, prototyp, Nike Sports Research Lab, NSRL

Kukla bola vyvinutá v spolupráci s americkým šampiónom v desaťboji Astonom Eatnom. Nike plánuje v spolupráci pokračovať a chystá sa svoj prototyp zdokonaliť. Vývojári by chceli chladiacu kuklu nasadiť už na majstrovstvách sveta vo futbale v Pekingu a na olympijských hrách v roku 2016 v Brazílii.

Nike, kukla, chladenie, tvár, šport, chladiaca kukla, prototyp, Nike Sports Research Lab, NSRL