Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Alarm na bicykli odstraší zlodejov

Alarm na bicykli odstraší zlodejov
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
17. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Myslíte, že 120 dB alarm dostatočne odstraší všetkých záujemcov o váš bicykel? Dizajnér Dennis Siegel si myslí, že hej. Vytvoril totiž zámok na bicykel na báze RFID s názvom RFID Bikealarm.

Samotný modul obsahujúci technológiu s názvom vysokofrekvenčná identifikáca je pripevnený pod sedadlom a začne vydávať alarmujúci zvuk vo chvíli, keď senzory zacítia pohyb. Sú však prispôsobené na to, aby vedeli rozlíšiť rôzne druhy pohybu – či ide i ba o mierne chvenie pri prechode električky, alebo o tzv. „cielenejší“ pohyb pri krádeži. Siegel totiž využil mikro napájací všesmerový snímač vibrácií pripojený k mikro kontroléru, ktorý neustále sníma prostredie.

RFID technológia je finančne menej náročná ako Bluetooth, preto sa Siegel rozhodol práve pre ňu – RFID Bikealarm je totiž jeho študentským debutom. Pracuje na ňom ako na výstupnom projekte na Umeleckej univerzite v Brémach, kde študuje. Alarm sa aktivuje podržaním malého RFID zariadenia, tzv. štítku, v blízkosti modulu pod sedadlom. Po zaznení krátkeho signálu má používateľ istotu, že poistka bola aktivovaná. Odomkýnanie prebieha tým istým spôsobom. Zariadenie využíva lítium polymérovú batériu, ktorá sa dá nabíjať pomocou USB v priebehu 2 hodín a jej výdrž je až niekoľko dní. Zariadenie je však ešte vo vývoji.