Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Systém senzorov vloží trénera do kopačiek futbalových hráčov

Systém senzorov vloží trénera do kopačiek futbalových hráčov
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
7. 9. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Napriek tomu, že skutočného osobného trénera futbalu nemôže nič nahradiť, tréner nemôže neustále sledovať, čo každý hráč robí na futbalovom ihrisku. Práve preto vznikol nový senzorický systém s názvom Jogo, ktorý je navrhnutý tak, aby nepretržite sledoval výkon futbalistov zvnútra ich obuvi.

Senzorický systém Jogo, ktorý vyvinula holandská startup spoločnosť SportsTalentVision, sa skladá z troch hlavných častí: vložiek, ktoré sú umiestnené vo vnútri páru kopačiek tretej strany, niekoľkých vodotesných modulov senzorov, ktoré sa dajú zasunúť do každej z týchto vložiek zospodu, a sprievodnej mobilnej aplikácie pre operačné systémy Adroid a iOS, v ktorej sú zozbierané údaje prehľadne zobrazené.

Po vložení senzorov môžu byť vložky ponechané v kopačkách, kým sa neopotrebujú a nie je potrebné ich vymeniť. Keď je potrebné nabiť batérie modulov, stačí zložiť chlopňu z materiálu na povrchu každej vložky, aby sa dala použiť priložená magnetická nabíjačka. Každý senzor zaznamenáva údaje až 1 000-krát za sekundu, váži údajne 4 gramy a na jedno nabitie by mal fungovať po dobu až 30 hodín.

Senzorický systém Jogo je určený na použitie pre mladých aj dospelých futbalových hráčov.

Keď športovec cvičí alebo hrá futbal, IMU (inerciálne meracie jednotky) v senzoroch sledujú metriky, ako je priemerná rýchlosť, zrýchlenie / spomalenie, dotyky lopty, čas strávený s loptou na kopačkách, odoslané / prijaté prihrávky, sila strely, distribúciu energie na pravej a ľavej nohe, či celkovú prebehnutú vzdialenosť na ihrisku.

Všetky tieto údaje sa prenášajú cez Bluetooth do mobilnej aplikácie, kde si ich tréner a hráč môžu pozrieť na prehľadnom informačnom paneli. Táto aplikácia tiež umožňuje trénerom sledovať a porovnávať výkonnosť rôznych hráčov vo svojom tíme.

Prehľadný informačný panel sa dá zobraziť na prepojenom tablete alebo smartfóne.

Senzorický systém Jogo je momentálne súčasťou startup kampane na portáli Kickstarter, kde sa dá získať od 84 EUR za súpravu pre jedného hráča. To je 30 percentná úspora oproti plánovanej maloobchodnej cene. Za predpokladu, že sa systém dostane do výroby, expedícia by mala prebehnúť v decembri.