Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

NASA testovala loptu na FIFA 2014

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
13. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Vyrobiť futbalovú loptu na FIFA 2014, to nie je len tak – okrem dizajnu musí totiž spĺňať aj fyzikálne podmienky a keď tomu tak nie je, hráči nie sú práve nadšení. NASA otestovala lopty z FIFA 2010 s názvom Jabulani a novú Brazucu a podelila sa s výsledkami.

Čo majú spoločné NASA a futbalová slávnosť FIFA 2014? Minimálne jedna vec by sa našla a tou je skúmanie vlastností novej futbalovej lopty Brazuca. Každé 4 roky je pre Svetový pohár vo futbale pripravená nová lopta a tá predposledná s názvom Jabulani, s ktorou sa hralo v Afrike, bola doslova strašná. Dokonca i v rozhovoroch s víťazným španielskym tímom zazneli vyhlásenia, že „Jabulani sa správala ako sk..., ehm, hlúpa plážová lopta“. Problémom bolo, že i pri priamom výkope bez rotácie sa lopta i tak akoby vykĺbila zo želanej trajektórie. Švy v lopte boli skrátka zle odhadnuté a navrhnuté a letiaca lopta pri obtekaní vzduchom znenazdajky menila plánovanú dráhu.

Podľa NASA Adidas pri tvorbe novej Brazucy spolupracoval so stovkami hráčov, aby odstránili toto „nadprirodzené“ správanie lopty. Klasická futbalová lopta obsahuje 32 panelov a Brazuca sa skladá iba zo šiestich zvláštnych tvarov. Tie majú tvrdší povrch, tiež obsahujú malé hrboľčeky a švy sú hlbšie ako pri Jabulani. Drsnosť a konfigurácia panelov pozitívne ovplyvnili aerodynamické  vlastnosti novej Brazuca lopty. Okolo povrchu letiacej lopty sa totiž vytvorí malá vrstvička vzduchu, ktorá sa nazýva medzná vrstva. Práve jej prítomnosť a správanie sú rozhodujúce pre výkon lopty v povetrí.