Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 226

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
10. 3. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Aj keď táto zima asi nebola štedrá na sneh na všetkých miestach, predsa len si ho mnohí užili. No asi nie tak, ako Eskimáci. No a keď je už o nich reč, viete ako sa volá ich tradičný príbytok? Samozrejme iglu. Možno aj vy ste sa jeho stavbu snažili napodobniť a tak viete, že postaviť ho ľahké nie je. Nie však s ďalšou zaujímavou inováciou, predstavte si, že vám v tom pomôže záhradná hadica.

Postaviť iglu tradičným spôsobom si rozhodne vyžaduje zručnosť a veľa snehu. Zariadenie Inland Iglu to však uľahčuje tým, že používateľom umožní postaviť si približnú podobu iglu len pomocou záhradnej hadice. Skladá sa pritom zo vzájomne spojených tyčí, ktoré sú vyrobené zo sklených vlákien a textilného sieťového poťahu. Priložená súprava lanových LED svetiel sa potom navíja okolo konštrukcie, zatiaľ čo záhradná hadica sa pripojí k nádobe v strope kupoly. Po pustení hadice z hornej časti zariadenia vychádza prúd vody a usadzuje sa na vonkajšej strane, pričom zamrzne do vrstvy ľadu. Červené plastové metličky na kupole informujú používateľa, kedy je ľadová vrstva hrubá aspoň 15 centimetrov a vtedy stačí vypnúť prívod vody a odpojiť hadicu. Po dokončení vydrží Inland Iglu vonkajšie zaťaženie až 318 kilogramov bez toho, aby sa zrútilo. Komponenty sú samozrejme navrhnuté na opakované použitie.