Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Sonos nahrádza reproduktor One a pridáva aj priestorový zvuk

Sonos nahrádza reproduktor One a pridáva aj priestorový zvuk
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
13. 3. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Sonos predstavila dva steamovacie reproduktory, pričom model Era 100 nahrádza inteligentný reproduktor One a model Era 300 prináša priestorové zvukové pohltenie prostredníctvom technológie Dolby Atmos.

Inteligentný streamovací reproduktor Era 100 je označovaný za nástupcu kompaktného reproduktora One, pričom pridáva bezdrôtovú technológiu Bluetooth, no stráca funkciu digitálneho asistenta Asistent Google. Navyše spoločnosť Sonos vsadila aj na priestorový zvuk uvedením reproduktora Era 300, ktorý je vybavený až šiestimi meničmi.

Spoločnosť Sonos uvádza, že oba nové inteligentné reproduktory „vyladili ocenení umelci a inžinieri“ a ako prvé vo svojom sortimente sa riadia dizajnovými štandardmi spoločnosti, „ktoré zahŕňajú dlhodobú prevádzkyschopnosť, energeticky úsporné technológie a používanie recyklovaných materiálov“.

Model Era 100 nahrádza inteligentný reproduktor One a obsahuje dva šikmé výškové meniče, ktoré vysielajú vyššie frekvencie vľavo a vpravo, zatiaľ čo stredový menič sa stará o stredné a nižšie frekvencie. Každý je pritom poháňaný vlastným zosilňovačom triedy D. Kapacitný dotykový ovládač v hornej časti reproduktora umožňuje ovládanie prehrávania, zatiaľ čo zvukové parametre možno upraviť podľa chuti prostredníctvom mobilnej aplikácie Sonos.

Inteligentný streamovací reproduktor Sonos Era 100.

Reproduktor Era 100 je o niečo väčší ako jeho predchodca. Má rozmery 182,5 x 120 x 130,5 milimetra a váži 2,02 kilogramu. Hoci je dostatočne kompaktný na prenášanie z miestnosti do miestnosti, poslucháči budú musieť nájsť blízku elektrickú zásuvku, aby ho mohli napájať.

Inteligentný reproduktor je vybavený štvorjadrovým procesorom s frekvenciou 1,4 GHz, ktorý podporuje 1 GB pamäte SDRAM a 8 GB úložiska. O hlasové ovládanie a interakciu s digitálnou asistentkou Amazon Alexa sa stará sústava mikrofónov s ďalekým dosahom s „pokročilým formovaním lúča a viackanálovým potláčaním ozveny“.

K dvojpásmovej Wi-Fi 6 sa pridáva technológia Bluetooth 5.0, čo znamená, že zariadenie Era 100 možno teraz spárovať s takmer akýmkoľvek zdrojom hudby s podporou Bluetooth. Reproduktor spolupracuje aj s technológiou AirPlay 2 na streamovanie zvuku do reproduktora zo zariadenia Apple a k dispozícii je aj aux vstup na pripojenie hudobných prehrávačov.

Cena nového reproduktora Era 100 je 249 USD a na celosvetovo bude k dispozícii od 28. marca.

Inteligentný streamovací reproduktor Sonos Era 100.

Ak sa chcete ponoriť do pôžitkov priestorového zvuku, môže vás zaujať nový model Era 300, ktorý podporuje technológiu Dolby Atmos s inteligentnou kompenzáciou rozptylu zvuku v miestnosti. Má tvar približne presýpacích hodín a bol navrhnutý tak, aby každý z jeho meničov bol v uhle pre optimálny všestranný rozptyl zvuku. Zostava šiestich meničov pritom pozostáva zo štyroch výškových meničov pre výšky a stredy a dvojice šikmých wooferov pre basy, pričom každý z nich je poháňaný vlastným zosilňovačom triedy D.

Podobne ako Era 100, aj toto zariadenie využíva technológiu Trueplay prostredníctvom aplikácie Sonos na úpravu ekvalizéra podľa akustického profilu miestnosti, obsahuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.0 na bezdrôtové streamovanie zo zdrojového zariadenia a nechýba ani podpora AirPlay 2. Vstavané mikrofóny s formovaním lúča umožňujú hlasové ovládanie, ako aj komunikáciu s digitálnou asistentkou Amazon Alexa. K dispozícii je kapacitné dotykové ovládanie prehrávania a ďalšie možnosti ladenia zvuku prostredníctvom mobilnej aplikácie Sonos.

Inteligentný streamovací reproduktor s priestorovým zvukom Sonos Era 300.

Reproduktor Era 300 sa môže pochváliť štvorjadrovým procesorom s frekvenciou 1,9 GHz, 8 GB pamäte DDR4 RAM a 8 GB úložiskom NAND. Je údajne prvým zariadením od spoločnosti Sonos, ktoré je schopné viackanálového priestorového zvuku pri zapojení do audio zostavy domáceho kina, napríklad dvoch zariadení Era 300 so soundbarmi Arc alebo Beam 2. generácie.

Nový reproduktor Era 300 s rozmermi 160 x 260 x 185 milimetrov a hmotnosťou 4,47 kilogramu sa tiež napája zo siete a rovnako sa začína predávať od 28. marca, no jeho cena je 449 USD.

Inteligentný streamovací reproduktor s priestorovým zvukom Sonos Era 300.