Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Stolný ohrievač využíva IR LED diódy na ohrev skrehnutých rúk

Stolný ohrievač využíva IR LED diódy na ohrev skrehnutých rúk
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 3. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ľudia, ktorí trávia väčšinu svojho pracovného času doma písaním na klávesnici a zároveň trpia tým, že majú studené ruky, môžu mať najmä v zimných mesiacoch problém s udržaním svojich prstov v teple. Dánska startup spoločnosť Varme sa pokúsila vyriešiť tieto problémy pomocou rovnomerného stolného ohrievača rúk s nízkou spotrebou energie.

Stolný ohrievať rúk Varme je dielom inžiniera Sørena Abildgaarda a ekonóma Michaela Hyldgaarda a jeho vývoj trval viac ako 10 rokov. Na jeho vývoji sa podieľali aj doktorand Hui Zhang z Kalifornskej univerzity v Berkeley a architektka a dizajnérka Anne Qvist.

„Všetko sa to začalo v roku 2012,“ povedal Abildgaard. „Môj brat pracoval ako kostolník v katedrále vo Viborgu a povedal mi o ich obrovských účtoch za vykurovanie. Museli kúriť, aby mohol organista hrať a teda aby mal teplé ruky“.

„Prišiel som na infračervenú LED diódu a možnosť sústrediť tepelné žiarenie s nízkou spotrebou energie. S organistom som teraz mal veľmi presný cieľ, a to studené ruky. A nebol to problém len jeho, ale aj mnohých ďalších, ako som zistil. Preto som začal bližšie skúmať možnosti“.

Stolný ohrievač rúk s infračervenými LED diódami Varme.

Myšlienka spočíva v tom, že používateľ zapojí zariadenie do elektrickej siete prostredníctvom 60 W adaptéra, ktorý oživí osem infračervených LED diód s nízkym výkonom, čím sa rýchlo zvýši „teplota o 10 stupňov Celzia pred ohrievačom. Keď sa ruky nachádzajú v pracovnej oblasti, dostanú jemné a príjemné teplo“.

Súčasný ohrievač s pevnými krídlami v tvare písmena V je vysoký 189 mm, široký 265 mm a váži 0,75 kilogramu. Je vybavený rámom z liateho hliníka, ktorý rozptyľuje teplo a je obklopený izolačným krytom, ktorý chráni používateľa pri manipulácii so zapnutým zariadením.

Podobne je výkon každej IR LED diódy udržiavaný na dostatočne nízkej úrovni, takže sa zahrieva, ale nepáli.

Stolný ohrievač rúk s infračervenými LED diódami Varme.

„V čase drahej elektrickej energie je príjemné vedieť, že spotreba elektriny je minimálna a nehrozí, že ohrievač rúk zapáli papier alebo čokoľvek iné, čo leží na stole,“ uvádza výrobca. Spotreba energie bola pritom nameraná na úrovni 42 wattov.

„Infračervené teplo nie je príliš silné, aby sa stalo rizikom, pretože ho vysiela 8 LED diód rozmiestnených po šírke ohrievača rúk,“ povedal spoluzakladateľ startupu Søren Abildgaard. „LEDky potom usmerňujú teplo ako akési paralelné lúče, pričom každý z nich nie je dostatočne silný na to, aby spôsobil škodu“.

Stolný ohrievač rúk s infračervenými LED diódami Varme.

Tím vykonal typové skúšky na splnenie európskych noriem a uvádza, že malá počiatočná výrobná séria je na sklade a pripravená na odoslanie.

Stolný ohrievač rúk Varme v súčasnosti zbiera finančné prostriedky cez startup portál Indiegogo, kde sa dá získať od 160 EUR. Plánovaná maloobchodná cena po skončení kampane bola stanovená na 250 EUR. Ak všetko pôjde podľa plánu v rámci už financovanej kampane, začiatok dodávok sa odhaduje na apríl tohto roku.

Stolný ohrievač rúk s infračervenými LED diódami Varme.