Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 261

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
3. 8. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Keď sa povie skejtbord, je zrejmé, že ide o dosku s kolieskami. No tie by ste sa počas zimy a na snehu snažili len márne roztočiť. Aj preto sa fínski vývojári popasovali s novou myšlienkou. A to je: ako teda skejtovať na snehu?

Fínski vývojári navrhli zaujímavý skejtbord s názvom Slede, ktorý je ako stvorený pre adrenalínovú jazdu po snehu. Na spodnej strane dosky má totiž namontované štyri mini-snowboardové lyže, ktoré nahradili kolieska. Lyže sú pripevnené na podvozky v štýle skejtboardu, pričom každý z nich je vybavený pružinovým mechanizmom. Tieto pružiny ťahajú lyže do štandardnej rovnej polohy, keď jazdec vyvíja rovnomerný tlak, no stále umožňujú lyžiam sa otáčať vzhľadom na dosku, pri jazde po nerovnom snehu alebo pri zatáčaní. Jazdci si môžu zvoliť kratšie čepele na použitie na tvrdom snehu alebo dlhšie čepele na hlbší mäkší sneh. Samotná doska je vyrobená zo siedmych vrstiev z kanadského javora. Doska je na povrchu pokrytá vrstvou priľnavej penovej gumy, ktorá používateľovi poskytne väčšiu stabilitu nôh na doske, počas adrenalínovej jazdy na snehu.

Pri liečbe neurologických porúch sa niekedy na povrch mozgu pacienta implantuje sústava stimulačných elektród. Aby bol zákrok menej invazívny, navrhli švajčiarski vedci z výskumného inštitútu EPFL nafukovací elektródový systém. Je vyrobený z mäkkého biokomaptibilného elastoméru a obsahuje šesť špirálovitých ramien s elektródami. Ramená sú najprv stočené ako lístky kvetu a celé zariadenie je zložené vo valcovej trubici. Koniec trubice sa potom vloží do priestoru s rozmerom 1 milimeter medzi mozgom a lebkou. A to len cez 2 centimetre široký otvor v lebke. Do sústavy elektród sa následne napumpuje neškodná kvapalina, ktorá spôsobí, že sa každé z ramien postupne nafúkne a jemne sa vyformuje vo vnútri lebky. Po dokončení pokrýva sústava elektród až 4 centimetre širokú oblasť mozgového tkaniva. S ďalším vývojom technológie by sa mohli zmenšovať rozmery otvoru v lebke a zväčšovať rozmery rozvinutých elektród.

Trove Home je štýlový osobný trezor na bezpečné uchovávanie vecí, ako sú cennosti, dôležité dokumenty, drobná elektronika či lieky. Dá sa odomknúť prostredníctvom technológií NFC alebo Bluetooh, cez sprievodnú aplikáciu. Tá k tomu využíva biometrické zámky zabudované v moderných smartfónoch, ako je napríklad snímanie odtlačkov prsta. Vo vnútri sa nachádza aj niekoľko portov USB-C na nabíjanie vložených mobilných zariadení. Aplikácia používateľa upozorní, ak sa teplota alebo vlhkosť pohybuje mimo určeného rozsahu a či sa niekto pokúša so zariadením manipulovať. K dispozícii sú aj prenosné verzie biometrických trezorov Go a Go Plus, ktoré majú menšie rozmery a ich posledná poloha sa dá lokalizovať pomocou inteligentných notifikácií. Model Go Plus si pritom prináša až o 60 percent väčšiu úložnú kapacitu, v porovnaní s modelom Go.