Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Technológia „sémantického počúvania“ blokuje len určité zvuky

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
13. 11. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Slúchadlá s technológiou potláčania hluku sú skvelé na blokovanie hlasných zvukov okolitého sveta, no čo ak existujú určité zvuky, ktoré by ste chceli predsa len počuť? Čoskoro by to mohol umožniť nový experimentálny systém takzvaného „sémantického počúvania“.

Technológia, ktorú v súčasnosti vyvíjajú vedci z Washingtonskej univerzity, zahŕňa algoritmy hĺbkového učenia, ktoré bežia na smartfóne, ktorý je bezdrôtovo pripojený k slúchadlám s potlačením hluku od iných výrobcov.

Okolitý zvuk sa prenáša z mikrofónov slúchadiel monitorujúcich hluk do aplikácie v telefóne, kde sa digitálne filtruje, aby sa zablokovala väčšina zvukov, ale aby poslucháč mohol počuť len niekoľko vybraných zvukov. A naopak, môže tiež blokovať len vybrané nežiaduce zvuky, zatiaľ čo ostatné zvuky prepustí. V súčasnosti je k dispozícii 20 takýchto povolených a / alebo blokovaných zvukov.

V súčasnej podobe konceptu musí byť smartfón určite súčasťou výbavy. To preto, že elektronika v samotných slúchadlách alebo na cloudovom serveri by nebola dostatočne výkonná ani rýchla.

Slúchadlá s funkciou potláčania hluku so sémantickým počúvaním sa testujú na pôde Washingtonskej univerzity.

„Pochopenie toho, ako vták znie, a jeho vyčlenenie zo všetkých ostatných zvukov v prostredí si vyžaduje inteligenciu v reálnom čase, ktorú dnešné slúchadlá s potláčaním hluku nedosahujú,“ povedal profesor Shyam Gollakota, hlavný autor článku o štúdii. „Výzva spočíva v tom, že zvuky, ktoré používatelia slúchadiel počujú, musia byť synchronizované s ich vizuálnymi zmyslami. Nemôžete počuť niečí hlas dve sekundy po tom, ako na vás prehovorí. To znamená, že neurónové algoritmy musia spracovať zvuky za menej ako stotinu sekundy“.

Pri testovaní na 22 dobrovoľníkoch v prostredí, ako sú parky, ulice a kancelárie, systém sémantického počúvania úspešne extrahoval cieľové zvuky, ako je vtáčí spev, alarmy a sirény. Naďalej je však potrebný ďalší vývoj, keďže technológia má problémy s rozlišovaním podobných zvukov, ako je ľudská reč a spev.

Ako funguje technológia sémantického počúvania si môžete vypočuť na vlastné uši vo videu na začiatku článku alebo priamo TU.