Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 264

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 11. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Nepochybne sa už nejeden nadšenec bicyklovania na e-bajku stretol s tým, že si chcel svojho dvojkolesového miláčika previesť autom. Áno, nosiče sú už dnes k dispozícii, a nie je ich málo. No e-bajkov stále nejako významne neklesla a tak dá celkom zabrať, kým bicykel do nosiča na aute dostanete. Zvlášť, ak by bol na streche. Ale vy už viete, že máme niečo v talóne, čo to vyrieši. A dedukujete správne. Nech sa páči, tu je zaujímavý zdvíhací systém.

Nakladanie ťažkých elektrických bicyklov na strechu auta môže cyklistom uľahčiť hydraulický zdvihák Pender Ebikelifter. Celý zdvíhací systém funguje tak, že sa upnutý hák zdviháka zaistí pomocou samostatnej nosnej trubice, ktorá sa pripevní k e-bicyklu na hornú trubku pomocou račňového popruhu. Používateľ potom cez integrované vzpery posunie bicykel až na strechu auta. Keď je bicykel na mieste, rameno sa zablokuje vo vzpriamenej polohe a teleskopicky sa spustia pneumatiky bicykla do líšt nosiča. Popruhy zaistia každé koleso a bicykel je pripravený na prepravu. Vďaka vzperám, namontovaným na základni zdviháka, je používateľ schopný bez námahy manipulovať s elektrickými bicyklami s hmotnosťou až do 30 kilogramov. Zdvihák je navrhnutý tak, aby fungoval s bicyklami s veľkosťou kolies od 26 do 29 palcov a s pneumatikami do šírky 10 centimetrov.

Sedenie vonku, počas horúceho dňa, by mohol spríjemniť chladiaci systém ecto, ktorý je k dispozícii ako kempingová stolička ecto Chair alebo ako samostatný sedací vankúš ecto TOPR, ktorý sa dá položiť na existujúcu stoličku alebo kreslo. V oboch prípadoch čerpá integrované čerpadlo ľadovú vodu z prenosnej chladničky a nepretržite ju cirkuluje cez takmer 17 metrov stočených rúrok v sedadle. Ovládacia jednotka s jedným tlačidlom umožňuje zvoliť si medzi tromi úrovňami chladenia, ktoré udržiavajú teplotu sedadla na úrovni 18, 13 alebo 7 stupňov Celzia. Chladiaca kempingová stolička ecto Chair je pritom vybavená držiakmi na poháre a k dispozícii je aj voliteľná slnečná clona. Chladiaca podložka ecto TOPR sa dá použiť nielen ako sedací vankúš na stoličku tretích strán, ale môže sa tiež položiť na zem, kde poslúži ako chladivý kempingový matrac, prípadne ako podložka pod plážový uterák.