Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 265

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 11. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Sezóna trávnikov je z roka na rok akosi dlhšia. Určite k tomu prispeli aj klimatické zmeny. No pre nás to znamená, že sa natiahne aj pravidelné kosenie. Väčšina kosačiek pritom dokáže naraz zabrať a zostrihnúť trávu v asi tak pol metrovej šírke. Čo by ste však povedali na stroj, ktorý túto šírku späťnásobil? A dokonca vás pri kosení ani nepotrebuje.

Profesionálna autonómna elektrická kosačka FireFly M100-AV je schopná pokosiť plochu trávnika, v šírke viac ako 2 a pol metra, všade tam, kam sa pohybuje. Výrobca tvrdí, že toto monštrum dokáže naraz pokosiť trávu na ploche až 10 hektárov, kým sa bude musieť vrátiť na svoju základňu, aby si počas dvoch hodín nabilo svoje batérie s technológiou lítium-železofosfátu. Táto plocha pritom po prepočítaní vychádza až na takmer 13 futbalových ihrísk, podľa štandardu FIFA. Kosačka využíva umelú inteligenciu na plánovanie dráhy a optimalizáciu kosenia. Je pritom vybavená detekciou objektov, prostredníctvom technológie LiDAR, ktorá zvyšuje bezpečnosť počas kosenia. Kosačka s elektrickým pohonom na všetky štyri kolesá, je vybavená žacími jednotkami s navijakom a je optimalizovaná pre vyššie výšky kosenia tým, že odstraňuje potrebu predného valca, ktorý trávu pred kosením prevalcuje.

Stolová LED lampa Lumex Lamp má dve samostatné svetelné hlavy, ktoré sa dajú samostatne nastaviť do viacerých uhlov, v horizontálnej rovine a spolu sa dajú nakloniť, podľa potreby, vo vertikálnej rovine. Pri zachovaní kompaktných rozmerov svietidla sa tak dokážu pokryť veľkú pracovnú plochu alebo naopak, osvetlenie sa môže sústrediť do jedného bodu. Dotykové ovládanie v základni lampy umožní používateľovi zvýšiť alebo znížiť jas svetla a nastaviť LED diódy tak, aby svietili od teplých až po studené a žiarivo biele farby. A to v rozsahu 2800 až 6500 Kelvinov. V základni lampy sa nachádza aj USB nabíjací port a jej plocha navyše umožňuje 10-wattové bezdrôtové nabíjanie mobilných zariadení. Vďaka technológii starostlivosti o oči sa dá simulovať prirodzené svetlo aj pri práci neskoro v noci. Lampa kopíruje jemné vyžarovanie slnečného svetla, znižuje namáhanie očí a svetlo nevytvára žiadne odlesky na monitore.