Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 266

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
15. 11. 2023
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Dennodenne žijeme v tejto dobe s naozaj zaujímavými technológiami. Rozhodne k nim patria aj drony. Tie však už dnes neslúžia len na zábavu, ale často aj na záchranu ľudských životov. Napríklad tým, že po katastrofách ľudí hľadajú. Jeden taký máme dnes pre vás. No nie je to bežný dron, ktorý len lieta. Tento totiž dokáže chodiť aj po zemi.

Spoločnosť Revolute Robotics vytvorila autonómneho hybridného mobilného robota HMR, ktorý môže lietať ako multikoptéra a zároveň je umiestnený v guľovej konštrukcii, vďaka ktorej sa môže kotúľať po zemi v ľubovoľnom smere. Ľahké rotačné prstence sa do určitej miery deformujú, aby tlmili nárazy pri pristávaní či pomohli izolovať elektroniku od vibrácií, keď robotická guľa skáče po nerovnom teréne. Vonkajšia klietka zároveň chráni štyri veľké vrtule, takže robot sa v letovom režime môže bezpečne používať aj v interiéri. Autonómny robot HMR preferuje kotúľanie sa po zemi, pričom letové schopnosti využíva na prekonanie veľkých prekážok alebo strmých svahov. Robot je primárne navrhnutý na inšpekčné práce v uzavretých priestoroch, ako sú potrubia či tunely v baniach. Mohol by tiež pomáhať pri pátraní a záchrane, alebo by sa mohol využiť na stráženie priestorov a vojenské účely.

Potápanie je šport, ktorý už doslova stiahol pod vodu veľa nadšencov. V jeho rekreačnej podobe, pri menších hĺbkach, sa pritom využívajú zaujímavé miniatúrne fľaše so stlačeným vzduchom, vďaka ktorému sa pobyt pod vodou predĺži aj takmer na štvrť hodinku. Dnes máme však pre vás zaujímavé zariadenie, ktoré dokáže vzduch v danej minifľaši hneď po vynorení obnoviť v krátkom čase. A tak vám napríklad neujdú ani podmorské zábery práve priplávaného húfu rýb.

Vývojári zo spoločnosti Scorkl pred niekoľkými rokmi vytvorili rovnomennú miniatúrnu vzduchovú fľašu, s regulátorom a manometrom, ktorá na jedno naplnenie zásobuje potápača vzduchom po dobu 10-tich minút. Fľaša je pritom dostatočne malá a ľahká, aby sa dala jednoducho držať zavesená v ústach, namiesto objemnej a ťažkej fľaše na chrbte. Nová verzia Scorkl 2.0 funguje na rovnakom princípe, no prináša si pohodlnejšiu alternatívu plnenia vzduchu, v podobe malého elektrického kompresora. Ten stačí pripojiť do bežnej zásuvky, no napájať sa dá aj z lodnej alebo automobilovej batérie. Ak používateľ nemá ani jednu možnosť, na napájanie kompresora môže využiť voliteľnú prenosnú nabíjačku. Tá síce neobsahuje vlastnú batériu, no dajú sa do nej zasunúť dve 18-voltové batérie z kompatibilného elektrického náradia známych výrobcov. Nabíjačka má integrované LED svetlo a USB port na nabíjanie menších zariadení.