Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Photokina 2014: Top foto novinky z výstavy II.

Autor:
Ľubo Straka
Zverejnené:
7. 10. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Výstava Photokina v nemeckom Kolíne priniesla tento rok isté prekvapenia nielen v oblasti veľkých hráčov - aj tí menší sa snažia zaujať a často najmä dobrým nápadom. Niektoré som stihol s kamerou zaznamenať, tak posúďte sami.

Aj keď sa niesli šumy, že GoPro príde do Nemecka s novým, už štvrtým hrdinom, nebolo to tak. Napriek tomu ukázal svoju pôvodnú zostavu a k nej pridal aj svoj prvý strihový softvér s jednoduchým názvom Studio. Dnes však už vieme aj niektoré špecifikácie novej HERO 4, a to ešte pred jej uvedením. Mala by zaznamenávať záznam v rozlíšení 4K, ale už s 30timi snímkami za sekundu. Rýchlosť Full HD záznamu by sa pritom mala zvýšiť na 120 snímok za sekundu. Bude však pravdepodobne vedieť fotiť 12 megapixelové fotky v rýchlosti 30 za sekundu. Podľa všetkého by sa mal zvýšiť aj dynamický rozmer snímacieho čipu.

Svoju akčnú kameru predstavil aj Polaroid, ktorý je známy svojimi okamžitými fotografiami, vtlačenými priamo z fotoaparátu. Volá sa Cube a prichádza v tvare kocky so stranou 3 a pol centimetra. Obraz so zvukom dokáže zaznamenávať v rozlíšení FULL HD, teda 1080p alebo aj 720p. Všetko sa ukladá na micro SD kartu, do veľkosti 32 Gigabajtov. Integrovaná batéria by mala vydržať asi 90 minút. Kamera vidí v 124 stupňovom uhle a k dispozícii k nej je aj pomerne slušný systém pre jej upevnenie na najrôznejšie miesta.

Netradičné akčné kamery ukázalo svetu aj spojenie značiek Pentax-Ricoh. Séria zariadení WG-M1, v niekoľkých farebných kombináciách, pripomína akýsi kompas. Základom je 14 megapixelový CMOS senzor, 160 stupňový uhol snímania, FULL HD 1080p záznam a jeden a pol palcový displej. No a k vodeodolnej kamere sa na výstave pripojil aj odolný fotoaparát WG-4. Ten má 16 megapixelový snímač, štvornásobný zoom, trojpalcový displej, a je vodeodolný až do 14tich metrov. Rovnako by mal jeho obal odolať tlaku, ktorý vyvolá hmotnosť až 100 kilogramov.

V kategórii zaujímavých a hlavne netradičných fotoaparátov obsadil jednu z prvých priečok výrobca Lytro so svojim modelom ILLUM. A to nielen kvôli dizajnu svojho zariadenia, ktorý nie je práve typický. Dôraz je v technológii, ktorá je vo vnútri. Pomocou tohto fotoaparátu totiž dokážete fotografiu zaostriť aj po jej zhotovení, teda dodatočne. A dokonca tam, kde to potrebujete. Fotoaparát totiž zaznamenáva svetelné pole, pomocou svojho snímača s s rozlíšením, ktoré sa neudáva v megapixeloch, ale v megarayoch, teda megalúčoch. Tých je až 40, teda 40 miliónov lúčov svetla. Na snímači je pritom množstvo malých mikrošošoviek, ktoré zaznamenávajú svetlo a ukladajú ho do digitálnej podoby. Jedným slovom je to plenoptický fotoaparát s 8 násobným optickým zoomom a objektívom, ktorého šírka začína na 30tich milimetrov v prepočte na kinofilm. Za všetkým je aj dômyselný softvér, ktorý dokáže hĺbku ostrosti vyčarovať na snímke z tohto fotoaparátu na počkanie, a to tam, kde len chcete.

Sigma DP1. Nenápadný názov, no mimoriadne nápadný dizajn. Ide o ďalší z netypických fotoaparátov, tentoraz od známej japonskej rodinnej firmy, ktorej hlavnou činnosťou je výroba objektívov. Rozhodli sa však zamútiť aj vody kompaktných fotoaparátov práve pomocou Dé pé jednotky. Tá si prináša 14 megapixelový čip Foveon X3, ktorý dokáže každú farbu zaznamenať na 100 percent, oproti iným senzorom, kde sa pomer zaznamenávania farieb delí medzi červenú, zelenú a modrú. Takto sa výrazne eliminuje známy moaré efekt. Rozmerovo je snímací čip podobný APS-C. K výkonu mu pomáha nový obrazový procesor True Engine. Fotoaparát má integrovaný objektív s rozmerom 28 milimetrov šírky v prepočte na kinofilm. Ide naozaj ešte o kompaktný fotoaparát a tak bude teda zaujímavé sledovať ako sa takýto stroj umiestni na trhu.

(Mimochodom, prvú časť noviniek z výstavy si môžete pozrieť tu.)