Kocka mazacieho displeja zobrazí 2D, 3D i animované obrázky
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 15. 8. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Nový druh 3D displeja by mohol mať podobu akrylovej kocky s obrazom vo vnútri, ktorý sa dá ľahko vymazať a prepísať. Nová technológia sa dá použiť na vytváranie 2D, 3D a dokonca aj animovaných obrázkov.
Nový displej sa začína základným polymérom PDMS, ktorý je ošetrený chemickým „prepínačom“, vďaka ktorému je citlivý na svetlo. Aktívnou zložkou prepínača je zlúčenina nazývaná ako azobenzén, spojená s difluoridom bóru na zvýšenie jeho reaktivity na svetlo.
Tento chemický spínač sa aktivuje, keď naň svieti červené svetlo, takže do polyméru možno vyleptať obraz premietnutím obrazu v červenom svetle. Modré svetlo alebo trocha tepla dokáže obrázok resetovať, čo umožňuje jeho jednoduché prepísanie.
Tím technológiu testoval niekoľkými rôznymi spôsobmi. Na tenké vrstvy upraveného polyméru sa dajú pomerne ľahko nakresliť dvojrozmerné obrázky, ako je to vidieť na obrázku psa vyššie. Ale pri premietaní na kocku hrubú 15 centimetrov je to ešte zaujímavejšie. Premietaním svetla na kocku z rôznych uhlov sa totiž dá obraz poskladať z 2D plátkov a vytvoriť tak 3D obraz. Konečný výsledok vyzerá, akoby bol objekt zavesený vo vnútri kocky. A keď na kocku opäť dopadne modré svetlo alebo teplo, obraz sa vymaže a kocka je pripravená na ďalší obrázok.
Výskumníci naznačujú, že tieto prepisovateľné ručné 3D displeje by si mohli nájsť uplatnenie v architektonických plánoch alebo dokonca pri zobrazovaní lekárskych skenov orgánov alebo kostí v troch rozmeroch.
„Je to ako 3D tlač, ktorá je reverzibilná,“ povedal Ivan Aprahamian, spoluautor štúdie. „Môžete vziať akýkoľvek polymér, ktorý má optimálne optické vlastnosti - to znamená, že je priesvitný - a vylepšiť ho naším chemickým prepínačom. Teraz je tento polymér 3D displejom. Nepotrebujete náhlavné súpravy pre virtuálnu realitu ani zložité prístroje. Stačí vám správny kus plastu a naša technológia.“
Ešte zaujímavejšie je, že tím zistil, že môže animovať 2D obrázky v 3D kocke premietaním viacerých 2D obrázkov ako snímok. Keď kockou otáčate, vyzerá to, akoby sa obraz pohyboval. Je to zaujímavý nápad, ktorý sa podľa výskumníkov bude ďalším výskumom len zlepšovať.
„Zvyšovanie rozsahu si vyžaduje vyladenie vlastností chemického spínača na zlepšenie rozlíšenia, kontrastu a obnovovacej frekvencie,“ povedal Alex Lippert, spoluautor štúdie. „Systém projektora možno v zásade zväčšiť a vyvinúť do podoby systému na kľúč s automatizovaným hardvérom a príslušným softvérom na jednoduché používanie.“
Výskum bol nedávno uverejnený v magazíne Chem.