Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 2

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
1. 4. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Súkromie si nepochybne stráži každý z nás. V modernej dobe ho ale podľa niektorých názorov začali narúšať drony. V niektorých prípadoch ale dokážu spôsobiť ešte oveľa viac škody, napríklad na letiskách. Aj preto začali vývojári uvažovať nad tým, ako drony nezodpovedných majiteľov zneškodniť.

SkyWall – zariedenie, ktoré pripomína raketomet a slúži na boj proti nežiaducim dronom v prípade, ak narúšajú citlivé vzdušné priestory, akými sú napríklad letiská. Systém využíva stlačený plyn na vystrelenie projektilu, ktorý v správny okamih vypustí sieť okolo letiaceho dronu. Po uväznení dronu do siete sa aktivuje padák, ktorý svoju obeť privedie späť na zem. SkyWall zameria dron pomocou takzvaného SmartScope, ktorý pozostáva z laserového diaľkomeru a inerciálnej meracej jednotky. Tá spočíta vzdialenosť a dráhu letu k cieľu, a následne aj trajektóriu potrebnú pre presný zásah.

Výrobca hračiek Radio Flayer v spolupráci s automobilkou Tesla Motors predstavili auto na elektrický pohon Tesla Model S for Kids pre deti vo veku od 3 do 8 rokov. Autíčko je poháňané lítium-iónovými batériami FlightSpeed a má dojazd skoro 10 kilometrov na jedno nabitie. Pre mladých jazdcov sú k dispozícii dva rýchlostné režimy, ako aj možnosť cúvania. Elektromobil Model S for Kids je vybavený funkčnými svetlami, úložným priestorom pod kapotou a palubným audio systémom prepojeným s hudobným prehrávačom.

Automobilka Nissan sa rozhodla demonštrovať automatickú parkovaciu technológiu trošku netradičným spôsobom, a to vytvorením kancelárskych stoličiek, ktoré samé zaparkujú na vopred určenú pozíciu. Dispozícia miestnosti sa prenáša do elektroniky, ktorá je dômyselne schovaná v diskovom podstavci stoličky. Po zatlieskaní osobou v miestnosti sa aktivujú kamery s pohybovou detekciou, rozmiestnené v každom rohu miestnosti. Kamery rozoznávajú každú jednu stoličku a softvér sa potom postará o to, aby sa stolička vrátila späť na svoje miesto.

Prvý pohľad na ruské vozidlo Sherp ATV pripomína skôr koncept z pera dizajnéra, no ide o funkčné obojživelné terénne vozidlo. Sherp ATV má masívne pneumatiky so systémom nahusťovania, ktoré poskytujú dostatočnú trakciu k prekonaniu prakticky akýchkoľvek prekážok a terénov. Vozidlo si poradí s poľami plnými kríkov, skaliskami, popadanými stromami a navyše ešte aj pláva. Lopatkové hroty dezénu pneumatík slúžia ako pádla, pričom odvodňovacie ventily vypustia nabratú vodu po príjazde na súš.

V anglickom meste Slough otvorili halu Motion Simulation Room, kde si fanúšikovia rýchlych áut môžu na špeciálnych simulátoroch vyskúšať, aké je to byť v koži profesionálneho pretekára. V zaoblenej kabíne simulátoru so sedačkou, volantom a panoramatickým displejom s rozlíšením 6 miliónov bodov si návštevník môže zajazdiť na rôznych druhoch vozidiel po známych dráhach a okruhoch z celého sveta. Kabína generuje akceleráciu so silou až 2G s takmer reálnymi pohybmi v troch osiach.