Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 4

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
12. 4. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Aj vy máte niekedy pocit akoby vás vzduch okolo dusil? Za všetkým môže byť jeho horšia kvalita. Našťastie už máme v dnešnej dobe senzory, ktoré to dokážu zistiť. Na základe ich výsledkov si potom vieme aspoň v uzatvorených priestoroch zabezpečiť poriadnu čističku vzduchu.

AirVisual Node je nové zariadenie, ktoré by nám mohlo pomôcť zistiť, či vzduch, ktorý dýchame, je kvalitný. Pre tento účel obsahuje snímač častíc, CO2, teploty a vlhkosti. Zariadenie si vonkajšie údaje o kvalite ovzdušia sťahuje z najbližšej monitorovacej stanice pomocou Wifi pripojenia. Údaje si porovnáva s vnútornou kvalitou vzduchu, ktorú sleduje v reálnom čase. Merané informácie sa prehľadne zobrazujú na 5 palcovom LED displeji. AirVisual Node tiež poskytne odporúčania, ako dosiahnuť kvalitnejšie ovzdušie vo svojom okolí.

Mnohí ľudia majú pri práci tendenciu sa podvedome nakláňať k obrazovke, čo môže viesť k chronickej bolesti svalov, privretiu nervov alebo únave. Zariadenie ALEX síce nelieči tieto bolesti, ale pracuje ako osobný tréner, ktorý vás navedie k správnemu náklonu hlavy, ramien a chrbtice. ALEX sa uchytáva za uši a je umiestnený na zadnej strane krku. Jeho 3 osový senzor dokáže zaznamenať nesprávny uhol náklonu hlavy, na čo používateľa upozorní jemnou vibráciou. Kalibrácia, ako aj grafy a diagramy monitorovania sú k dispozícii v sprievodnej mobilnej aplikácii.

Počúvanie hudby s prilbou pri jazde na motocykli alebo bicykli nie je s bežnými slúchadlami veľmi komfortnou záležitosťou. No čo takto vyskúšať si zariadenie Headway Tag, ktoré stačí upevniť z vonkajšej strany na prilbu a ktoré prostredníctvom transdukčného prenosu zvukových vĺn doslova vyplní prilbu hudbou. Stačí len prepojiť zariadenie so smartfónom alebo MP3 prehrávačom pomocou Bluetooth 4.1. Headway Tag je schopné odolávať rýchlosti až 300 kilometrov za hodinu a je odolné voči vode aj nárazom.

Existujú rôzne inteligentné batožiny, ktoré uľahčujú cestovanie, no máloktorá rieši aj to, aby po príchode do cieľa čo najmenej zavadzala v skrini po vyložení jej obsahu. Nová batožina Néit je vyrobená z odolného materiálu a dá sa zložiť tak, aby sa ľahko zmestila do skriniek, zásuviek či pod posteľ. Dokonca ju v skrini viete zavesiť aj na vešiak. Celé zloženie by pritom malo trvať menej ako 10 sekúnd. Batožina Néit je vyrobená z kombinácie polykarbonátu a leteckého hliníka, ktorý ju robí ľahkou a odolnou voči nárazom, ako aj vode.