Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 8

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
13. 5. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Aj vám sa už niekedy zatúlal váš domáci miláčik a vôbec nebolo jednoduché ho nájsť? Našťastie dnes už existuje technológia, ktorá nám v tom pomôže. Tá, o ktorej si povieme už o chvíľu však dokáže aj niečo viac, ako len vyhľadať strateného psíka či mačku.

Stačí chvíľka nepozornosti a aj bdelým majiteľom dokáže pes utiecť do šíreho sveta za dobrodružstvom, no nie vždy je ho ľahké vypátrať. Inteligentný obojok Kyon s GPS modulom nielenže sleduje zemepisnú polohu vášho domáceho miláčika, ale dokáže tiež odhaliť, na ktorom poschodí budovy sa nachádza. Navyše má v sebe zabudované tepelné a vodné senzory, ktorými majiteľa varujú, ak je jeho pes príliš rozhorúčený alebo sa dostane do hlbokej vody. Obojok Kyon tiež dokáže upokojiť štekajúceho psa tým, že vypustí 25 kHz vysokofrekvenčný šum nepočuteľný pre ľudské ucho.

Austrálska sieť pizzerií Domino predstavila vlastný autonómny stroj pre dodávku pizze priamo do domácností. Robot s názvom DRU dokáže pri preprave zabezpečiť, aby pizza nevychladla a zároveň prevezie i vychladené nápoje. Je postavený tak, aby zvládal dodávky pizze na krátky dosah s minimálnou nutnosťou ľudského zásahu. DRU disponuje vstavaným GPS senzorom pre navigáciu a množstvo senzorov mu pomáha aj v pohybe po chodníkoch. Vie sa vyhnúť prekážkam, či už stálym alebo náhodným. Prototyp je už pripravený vyraziť do austrálskych ulíc.

Automobilka Ford predstavila nový systém Glare-Free Highbeam, ktorý má za cieľ vyriešiť problém so zabudnutými zapnutými diaľkovými svetlami tým, že sleduje ostatných účastníkov cestnej premávky a tvar lúča sa tomu prispôsobí. Systém využíva kameru umiestnenú za čelným sklom automobilu, ktorá identifikuje svetlomety oproti idúcich vozidiel, alebo deteguje zadné svetlá automobilov a motocyklov pred vodičom. Dosah systému je do 800 metrov. Pri identifikácii vozidla dokážu dynamické LED svetlomety automaticky prispôsobiť intenzitu svetleného lúča a aj jeho uhol.

Spoločnosť Akoustic Arts vyvinula smerový reproduktor s jednoduchým názvom „A“, ktorý prenáša zvuk pomocou ultrazvukových vĺn. Vďaka tomu si môžete vychutnať svoju obľúbenú skladbu aj bez slúchadiel a pritom vôbec nerušíte svoje okolie. Reproduktor sa skladá z dvoch oddeliteľných častí. Prvá pôsobí ako rám, ktorý umožňuje používateľovi pripevniť reproduktor na stojan alebo na stenu, zatiaľ čo hexagonálna jednotka jadra je samotný systém s dvomi 3,5 milimetrovými portami. Jeden slúži pre zapojenie zvukového zariadenia do vnútra a cez druhý sa prepoja reproduktory.

Hoci existuje mnoho bezpečnostných opatrení ako zamedziť ukradnutiu celého bicykla, stále môže dôjsť k odcudzeniu jeho častí, a to len preto, že univerzálne skrutky nie sú nijako chránené. No nahradiť by sa dali bezpečnostným systémom HexLox. Malá kovová magnetická vložka sa jednoducho pomocou kľúča HexLox vloží do vnútra šesťhrannej hlavy skrutky, čím sa zamedzí prístup pre imbusový kľúč. Každý z kľúčov má pritom vlastný jedinečný kód, ktorý zabraňuje iným používateľom HexLoxu odcudziť časti z vášho bicykla.