Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 9

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
16. 5. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Keď sa povie dron, väčšina z nás si predstaví objekt, ktorý nám lieta nad hlavami v oblakoch. Ale čo tak dron, ktorý sa na oblohu dostane z vody? Vlastne s pod hladiny. Znie to neuveriteľne, ale už aj takýto zázrak funguje.

Tím amerických vedcov vytvoril zaujímavý dron s názvom CRACUNS, ktorý čaká v hlbinách pod vodou, dokiaľ ho operátor nevyšle na misiu do vzduchu nad zemský povrch. Dron dokáže neviditeľne sedieť na pevnej základni ukrytej až niekoľko desiatok metrov pod vodnou hladinou, pričom je schopný bez porúch vydržať ponorený, v slanej vode, po dobu až dvoch mesiacov. Dron je vyrobený zo špeciálnych komponentov vytlačených priemyselnou 3D tlačiarňou. Väčšina jeho elektroniky je umiestnená vo vodotesných komorách, zatiaľ čo exponované motory sú ošetrené ochranným náterom.

Existujú rôzne výškovo polohovateľné stoly a stoličky, ktoré prinášajú zdravý spôsob sedenia a práce za stolom. Do tejto kategórie možno pridať aj Edge Desk. Jeho rám pripomína kombináciu masážneho kresla alebo posilňovacej stoličky s umeleckým stojanom. Sedáky na ráme slúžia ako pohodlná opora pre používateľa, ktorý tak môže sedieť v kľačiacej pozícii. Tento posed podporuje vzpriamené sedenie, ktoré nenamáha spodnú časť chrbtice. Celý systém sa dá prispôsobiť tak, aby vyhovoval individuálnym veľkostiam tela a preferenciám používateľa.

Recyklácia pomáha znižovať množstvo plastového odpadu, no plastové fľaše si môžu nájsť ešte svoje využitie, a to vďaka nástroju s názvom Cutter, ktorý nareže plastové fľaše na tenké pásiky. Pri rovných fľašiach to vyzerá tak ako keď sa lúpe pomaranč. V prípade tvarovanej fľaše je nutné ju nahriať a natiahnuť na hladký tvar. Cutter je schopný krájať plastové pásiky rôznych šírok prostredníctvom nastaviteľnej čepele. Narezané pásiky sa dajú využiť pre najrôznejšie objekty, ako sú metly, košíky, závesy dverí, pevné lanká. Fantázii sa medze nekladú.

Zariadenie Sugarlock umožní používateľovi upravovať zábery z akčných kamier alebo dronov v pohodlí priamo na obrazovke televízora. K úprave poslúži mobilná aplikácia pre systémy iOS a Android. Jej jednoduché prostredie sa skladá z tlačidiel pre činnosti a z oblasti vyhradenej pre gestá. V aplikácii sa dajú ľahko vyberať video klipy, ktoré si používateľ zostrihá a spojí. Hotové video môže zdieľať s priateľmi cez Ethernet alebo Wifi sieť. Výrobca tvrdí, že takáto úprava je jednoduchšia ako na počítači.