Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 10

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
27. 5. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Sedem wattov, štrnásť wattov, dvadsaťjeden wattov, dvadsaťosem wattov, len si to predstavte, toľko energie zo štyroch krokov. Kde by sa to len dalo využiť? Čo tak na svietenie pouličného osvetlenia? A práve chôdzou sa v jednej časti Las Vegas v noci svieti. Poďme sa na to teda pozrieť podrobnejšie.

Pouličné lampy Street Light od spoločnosti EnGoPLANET čoskoro znížia v štvrti Boulder Plaza v Las Vegas náklady spojené so spotrebou elektrickej energie. Je to možné vďaka tomu, že lampy sú napájané fotovoltickými panelmi. Dodatočnú energiu čerpajú prostredníctvom samotných chodcov, ktorí kráčajú po chodníku, pod ktorým sú strategicky rozmiestnené kinetické dosky. Každý jeden krok po doske vyprodukuje 7 wattov elektrickej energie, ktorá sa uloží do batérie lampy pre neskoršie použitie. Do lámp sa dajú pridať pohybové senzory, merače kvality ovzdušia, kamery a Wifi hot spot pre mobilné zariadenia.

Automobilka Nissan predstavila projekt Station Fuel of the Future, ktorý je koncipovaný ako vízia nabíjacích staníc pre elektromobily, ktoré toho dokážu oveľa viac, ako sa len nabíjať. Koncept za zaoberá myšlienkou inteligentných ulíc, na ktorých sú autá, domy, cesty a elektrická sieť navzájom prepojené. Elektromobil bude slúžiť ako elektrické centrum, ktoré bude schopné vracať energiu do siete, domov a iných vozidiel či zariadení. Táto technológia by mohla v budúcnosti pomôcť minimalizovať množstvo energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré sa vôbec nevyužije.

Vedecký tím z Michiganskej univerzity vytvoril lacný kompozitný materiál zo zmesi bežne dostupných syntetických kaučukov. Výsledkom sa stal číri sprejový náter, ktorý má dobrú priľnavosť, a ktorý dokáže oveľa lepšie odpudzovať ľad, ako bežne dostupné nátery. Náter po aplikácii na predmet vytvorí vrstvu z mäkkej gumy. Ak sa na nej vytvorí pevný ľad, dochádza k deformácii a ľad skĺzne z predmetu, či už dôsledkom gravitácie alebo mierneho vánku. Náter by mohol práve proti ľadu bojovať na krídlach lietadiel, sklách áut, ale ja v mrazničkách.

Japonský Panasonic rozšíril svoju rodinu kompaktných fotoaparátov o Lumix GX80. Ten disponuje 16 megapixlovým Micro Four Third Live MOS snímačom, pri ktorom je odstránený filter Low Pass. Fotoaparátu to umožňuje snímať zábery v lepších detailoch. Automatické ostrenie je vybavené 49timi kontrastnými bodmi s technológiou Depth-From-Defocus pre výpočet vzdialenosti objektu. Ostrenie je tak rýchlejšie ako pri iných systémoch, založených na kontrastnom ostrení. Fotoaparát Lumix G80 je vybavený duálnou stabilizáciou obrazu a poteší aj podpora nakrúcania videí v 4K rozlíšení.

Väčšina smartfónov a tabletov nie je stavaná na náročnejšie podmienky v prírode. Počas dobrodružných výletov by ich však mohla ochrániť skrinka RokPak, ktorá vydrží pád z výšky a nebojí sa ani vody. Dokáže plávať na jej hladine a tiež zvláda izolovať uložený obsah proti extrémnym teplotám až do 80 ° C a tiež voči extrémnym chladom do – 20 ° C. Takmer jedna celá strana ochrannej skrinky sa skladá zo solárneho panelu, ktorý nabíja vnútornú batériu s kapacitou 12 000 mAh. K dispozícii sú potom dva USB porty pre súčasné nabíjanie dvoch mobilných zariadení z tejto batérie.