Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 11

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
1. 6. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Blíži sa leto a s ním aj vyššie teploty. Aspoň tak to bývalo doteraz, ale uvidíme. V každom prípade udržať v lete nápoj v pohári v optimálnej teplote nie je vôbec jednoduché. Prevarené malinovky asi chutia len niektorým, takže pre tú zvyšnú väčšinu vyvinuli vedci jednu špeciálnu nádobu.

Termo hrnček Yecup 365 dokáže udržať nielen horúci, ale i studený nápoj pri správnej teplote po celé hodiny. Je schopný ohriať tekutinu až na teplotu 70 stupňov alebo ju ochladiť na 10 stupňov. Mobilná aplikácia umožní nastaviť teplotu nápoja podľa vašich preferencií a termoelektrický systém regulácie teploty ho privedie do požadovanej teploty.

Termo hrnček Yecup 365 je navyše vybavený USB portom, takže jeho batéria s kapacitou 10 000 mAh môže slúžiť aj na nabíjanie mobilných zariadení na cestách. Samotná batéria má výdrž tri až osem hodín podľa toho, či sa nápoj chladí alebo zohrieva.

Akčná kamera Frodo Adventure Camera je veľmi podobná športovým hodinkám. Nastaviteľný náramok s výklopným kĺbom nahrádza potrebu dodatočných držiakov a môže sa jednoducho pripevniť na helmu, hlavu, členky, riadidlá, alebo kdekoľvek inde, kde je to potrebné.

Sprievodná mobilná aplikácia sa postará o všetky automatické úpravy nahratého videa v kamere. Aplikácia vyhodnocuje optický tok, dáta v pohybe a detekciu tváre. Používateľ môže riadiť celý proces výberom jedného z piatich editačných štýlov, vie si pridať hudbu a vytvárať popisy.

Nová elektrická zubná kefka iBrush 365 má trošku iný prístup k čisteniu zubov. Rotujúca kruhová hlava je schopná znižovať sklon pri ďasnách, a tak zabraňuje ich krvácaniu. Hlava je zložená z 11 až 13 súborov štetín, pričom každý z nich obsahuje 1200 mikro štetín. Je to podstatne viac ako pri bežných manuálnych kefkách.

Vďaka tomu elektrická kefka iBrush 365 poskytuje jemné, ale dôkladné čistenie zubov. Okrem toho by mala byť schopná odstrániť viac zubného kameňa z ťažko prístupných miest, ako pri použití bežnej kefky.

Zariadenie Smart Writing Set predstavuje zaujímavú kombináciu ručného a digitálneho zapisovania poznámok pre kreatívnych ľudí, ktorí hľadajú alternatívu k písaniu na smartfóne či tablete. Používateľ svoje zápisky alebo náčrty napíše pomocou pera Neo Pen Plus na takzvaný Paper Tablet, čo je papierový poznámkový blok v tvare tabletu.

Pero pomocou malej kamery a mriežok na papieri dokáže zachytiť ťahy používateľa a prenesie ich do sprievodnej mobilnej aplikácie. Tam sa písaný text alebo kresba automaticky prevedie na editovateľnú kópiu, takže už nie je nutné ručne písané poznámky prepisovať.

Poľský výrobca Aero-Service sa rozhodol zostrojiť netradičné elektricky poháňané korčule. Tie sú vhodné na jazdu po rozličnom teréne, pretože namiesto koliesok využívajú gumené pásy. Na zadnej strane každej z korčúľ sa nachádza masívnejší 350 wattový jednosmerný motor, ktorý je napájaný z lítium - iónových batérií.

Táto kombinácia poháňa gumené pásy na korčuliach, ktoré dokážu vyvinúť maximálnu rýchlosť 15 kilometrov za hodinu. Rýchlosť sa dá ovládať prostredníctvom káblového ručného ovládača. Na jedno nabitie batérií pritom môžete s korčuľami prejsť trasu dlhú približne 20 kilometrov.