Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 12

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 6. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Pohybovať sa v úplnej tme je neskutočne náročné. Nevidiacich pochopíte len, keď si to sami vyskúšate so zavretými očami. Predstavte si však technológiu, ktorá dokáže navigovať aj v absolútnej tme. A nielen ľudí, ale najmä autá. Ford vie o tom svoje.

Automobilka Ford testuje laserovú technológiu LIDAR pre navigáciu autonómnych vozidiel počas noci. Testovaniu sa podrobilo jedno z výskumných vozidiel Fusion Hybrid, ktoré sa pohybovalo na území Arizona Proving Ground v podmienkach, v ktorých ľudské oko nič nevidelo.

Na dosiahnutie tohto cieľa využil Ford 3D mapy vo vysokom rozlíšení, ktoré umožnili pulzujúcim laserom LIDARu určovať pozíciu vozidla v reálnom čase. Test mal úspešný výsledok, nakoľko autonómne vozidlo s vypnutými svetlami sa držalo v úplnej tme na vyznačenej trase aj na kľukatých cestách.

Cyklistický batoh Aster je zameraný na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Na jeho zadnej strane je umiestnené LED svetlo so 16 diódami spolu so smerovými svetlami, ktoré sa aktivujú pomocou diaľkového ovládača na riadidlách cez Bluetooth pripojenie. Ovládač má v sebe zabudovaný aj akcelerometer, ktorý aktivuje zadné brzdové svetlo na batohu.

Medzi ďalšie bezpečnostné prvky cyklistického batoha Aster patria dva pásiky červených LED svetiel po oboch stranách batoha spolu s bielymi LED svetlami, ktoré sú umiestnené na prednej strane ramenných popruhov. Vďaka nim je cyklista na ceste ešte viac viditeľný.

Softvérová stabilizácia pri nakrúcaní videí so smartfónmi nedokáže vždy poskytnúť neroztrasený výsledok, najmä ak ide o rýchle zábery nakrúcané z ruky. Zariadenie Smoovie však tento problém rieši prostredníctvom stabilizačnej magnetickej tyče, ktorá sa zmestí do vrecka.

K Smoovie tak stačí pripevniť smartfón alebo GoPro kameru a vytiahnuť teleskopickú tyč so závažím do takej dĺžky, ktorá zodpovedá modelu používaného zariadenia. Tyč automaticky vyváži a udrží smartfón alebo akčnú kameru v rovine, aj keď sa ruka používateľa môže hýbať. Rukoväť je nastaviteľná, vďaka čomu sa dá snímať video aj pod uhlom.

Výukový robot Codyebot si kladie za cieľ učiť deti programovať jednoduchou a zábavnou formou. Slúži k tomu programovacia aplikácia, ktorá deťom umožní pohybovať s blokmi na obrazovke mobilného zariadenia. Bloky predstavujú jednotlivé programové príkazy.

Operačná aplikácia prináša zasa možnosť používať mobilné zariadenie pre riadenie pohybov robota, zmenu mimiky na LED displeji alebo sa do nej dá nahrať hlas, ktorý robot prehrá v upravenej, zábavnej podobe. Aplikácia tiež ponúka režim diaľkového ovládača, ako aj režim ovládania robota hlasovými príkazmi.

Hudobný systém Nativ Vita predstavuje väčšie mobilné zariadenie s dotykovým prístupom, hlasovým ovládaním a bezdrôtovým prehrávaním vo viacerých izbách domácnosti. Zariadeniu dominuje takmer 12 palcový IPS dotykový displej a pre uskladnenie hudobných nahrávok a videoklipov slúžia vstavené pevné disky s kapacitou až do 4 TB.

Zariadenie Nativ Vita je schopné streamovať hudbu prostredníctvom Wifi, Bluetooth aptX, cez NAS/HDD, asynchrónne USB alebo cez SPDIF. Podporuje prehrávanie hudby vo vysokom rozlíšení až do normy DSD256.