Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 13

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
11. 7. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Zaobstarať si dnes dron s kamerou je ako kúpiť si drahé športové auto a nechať ho zamknuté v garáži. Presne to nám zabezpečili naši legislatívci. Papierov na prevádzku dronu potrebujete dnes viac ako dosť. Uvidíme teda ako sa bude postupne trh s dronmi vyvíjať, ale ak sa mu chcete aspoň čiastočne vyhnúť a stále mať nejaké tie zábery z výšky, máme pre vás jedno riešenie a dúfame, že toto nesleduje nikto z vlády, ani poslanci, ktorí by zrejme hneď rozšírili zákon aj o túto inováciu.

Aerodynamické príslušenstvo Birdie pre akčné kamery sa jednoducho ručne vyhadzuje do vzduchu a počas bezpečného priebežného klesania zosníma netradičné fotografie a videá z perspektívy vtáčieho pohľadu. Zariadenie sa svojou konštrukciou podobá na veľkú bedmintonovú loptičku. Padáková textília je pripevnená k šiestim plastovým držiakom, ktoré sa zbiehajú do nárazníkovej základne. Nástavec je určený pre bezpečné upevnenie kamier GoPro Hero 3 alebo Hero 4 lícom dole do základne, pričom kamera musí byť umiestnená vo vlastnom ochrannom puzdre. Dron to síce nie je, ale aspoň čiastočne ho niekomu bez platnej licencie dokáže nahradiť.

A teraz aj o drone. Spoločnosť DJI vyrobila svoj doteraz najsilnejší dron s názvom Matrice 600, ktorý je schopný uniesť až 6 kilogramovú záťaž, a ktorý sa môže stať šikovným pomocníkom pre profesionálnych filmárov. Dron je navrhnutý pre prácu so Zenmuse závesmi a kamerami, vrátane modelov X5 a X5R, ktoré sú schopné nakrúcať 4K nekomprimované videá. Napríklad s kamerou Zenmuse X5 je dron schopný letieť až neuveriteľných 36 minút bez prestávky. Po montáži stabilizačného systému Ronin MX vynesie dron do oblakov aj kamery tretích strán, vrátane modelov RED, Black Magic, Canon, Panasonic, Sony či Nikon.

Mobilná hra pre tablety s názvom Pocket Racing 2 sa spája so skutočným malým autíčkom, aby priniesla reálnejší zážitok. Skutočné autíčko sa pritom umiestni na dolnú stranu displeja, čím pridáva ilúziu, že sa pohybuje po vozovke. Ak hráč zneškodní prekážku, autíčko akoby poskočí na tablete. V prípade, že hráč nabúra do prekážky, autíčko na to reaguje tak, že vystrelí svoj vrchný obal do vzduchu. Pre vytvorenie tohto efektu disponuje autíčko tromi piestami, vďaka ktorým sa vrtí a natriasa. Je tiež vybavené svetlami, ktoré menia farbu v závislosti od rýchlosti v hre. Malé prísavky na spodnej časti slúžia na udržanie autíčka na displeji tabletu, aj keď ho deti držia naklonený pod uhlom.