Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 25

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
14. 12. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Vyzerá, že je to trest tejto doby, ale dnes už bez batérií takmer nič nefunguje. Či sú to notebooky, tablety, smartfóny ale už aj zubná kefka a samozrejme aj smart hodinky. Ak sa ale energia v batérii minie, vyzerá to, že sme skončili. Nie však s technológiou, ktorú sa zatiaľ podarilo úspešne implementovať priamo do smart elektronických hodiniek. A tie tak fungujú bez batérie.

Batérie v dnešných inteligentných hodinkách nevydržia príliš dlho a často sa vybijú práve v ten najnevhodnejší moment. To však nie je problém u nových inteligentných hodiniek Matrix PowerWatch. Tie totiž využívajú termoelektrické technológie a komponenty, ktoré dokážu napájať hodinky z telesného tepla ich nositeľa bez nutnosti akejkoľvek batérie. Hodinky zobrazia používateľovi údaj o tom, koľko energie svojim pohybom vygeneroval, a nechýbajú ani funkcie pre monitorovanie fyzickej aktivity, ako je sledovanie počtu spálených kalórií, prejdených krokov či informácia o kvalite spánku.

DJI prichádza s ďalšou verziou dronu Inspire s označením 2. Ten je výrazne zameraný na profesionálnu kinematografiu. Zaujme nielen svojou maximálnou rýchlosťou, ktorá dosahuje hranicu 108 km / h, ale aj rôznymi režimami letu a inteligentnou technológiou senzorov pre vyhýbanie sa prekážkam. Dron Inspire 2 môže byť osadený kamerou X5S, ktorá prináša pokročilé funkcie spracovania obrazu pre záznam videa v rozlíšení 5.2K vo formáte RAW na CINESSD úložisko. Toto dáva filmárom dostatok priestoru pre orezanie obrazu na 4K Ultra HD rozlíšenie. Systém Lightbridge pritom umožňuje živý prenos Full HD videa do vzdialenosti 7 kilometrov.

Dron DJI Inspire 2 je primárne určený pre profesionálnych filmárov

Bezzrkadlový fotoaparát Fujifilm X-A10 je zameraný najmä na používateľov, ktorí chcú odložiť svoje smartfóny a prejsť na vyššiu úroveň fotografovania. Fotoaparát so 16 megapixlovým APS-C snímačom a systémom automatického ostrenia so 49 kontrastnými bodmi je prispôsobený pre fotenie selfie. To podporuje nielen otočný dotykový displej, ale aj viaceré funkcie pre vylepšenie selfie snímok.

Moderné technológie dokážu zmeniť aj tisícky rokov zaužívané postupy. Dôkazom toho je aj alternatíva ku klasickým kovovým konským podkovám v podobe inovatívneho systému podkov Megasus Horserunners. Ten sa skladá z pások, ktoré sa ovinú okolo kopyta, a na ktoré sa nasunie a pripevní špeciálna podkova absorbujúca nárazy. Je vyrobená z mäkkých a tuhých zložiek, ktoré kopytám umožnia prirodzený pohyb po teréne. Podkova sa ku kopytu pevne uchytí pomocou klapiek, ktoré sa spoja s ovinutou páskou. Počet klapiek a veľkosť podkovy pritom môže byť plne prispôsobiteľná veľkosti konského kopyta.

Lift and Go zabalí známy MacBook do tenkého hliníkového ochranného puzdra so vstavanou rukoväťou, ktoré svojim prevedením pripomína pevný kufrík, alebo aktovku. Toto kompaktné prenosné riešenie je po bokoch vybavené posuvnými krytmi, ktoré pred prachom chránia konektory USB, HDMI, Thunderbolt a Magsafe, rozložené po stranách notebooku. Puzdro Lift and Go sa však nemusí používať len pre bezpečný prenos MacBooku, ale môže s ním zostať spojené aj počas práce. Pri nej slúži ako ergonomický stojan s nastaviteľným uhlom pre prirodzenejšie a pohodlnejšie písanie na klávesnici.