Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 26

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
16. 12. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Viaceré inteligentné hodinky sú zamerané na monitorovanie zdravia používateľa, no hodinky Cronovo idú ešte do väčšej hĺbky. Namiesto optického senzora totiž používajú malé elektródy, ktoré priliehajú ku koži používateľa a sledujú jeho srdcovú frekvenciu. Okrem toho snímač EKG dokáže sledovať úroveň metabolizmu používateľa, jeho vystavenie intenzívnym stresom a dobu zotavenia. Nechýbajú ani klasické funkcie, ako sú notifikácie z kľúčových aplikácií z prepojeného smartfónu. Vďaka vstavanému mikrofónu a reproduktoru môže nositeľ dokonca cez hodinky prijímať hovory.

Inteligenrné hodinky Cronovo s EKG

Zdraví ľudia žmurkajú 10 až 15 krát za minútu, no väčšina pri práci za počítačom alebo notebookom žmurká podstatne menej. U niektorých ľudí to môže vyvolať takzvaný syndróm suchého oka, teda pocity sucha, pálenia či svrbenia. Namiesto kvapiek do očí by sa šikovným riešením mohol stať aj slovenský program eyeblink pre operačný systém Windows. Ten využíva moderné algoritmy pre detekciu tváre, očí a žmurkania používateľa prostredníctvom webovej kamery. Cez kameru sa merajú aj svetelné podmienky pre možnosť automatickej úpravy jasu obrazovky. Program eyeblink na základe odmeraného počtu žmurkaní naplánuje pripomienku a v pravom hornom rohu obrazovky vysunie malé okno s upozornením. Používateľ ho zaregistruje periférnym videním a vie, že nastal čas pre žmurknutie, čo udrží jeho oči správne zvlhčené.

Švajčiarski vývojári zostrojili analógovo-digitálny cyklometer Moskito, ktorý môže používateľ nosiť aj na ruke ako inteligentné hodinky. V časovom režime ukazujú mechanické hodinové ručičky aktuálny čas, pričom jeden menší číselník zobrazuje dátum. Po spárovaní s mobilným telefónom zobrazí druhý malý číselník upozornenia na hovory, správy či emaily. V cyklistickom režime Speed slúžia ručičky pre zobrazenie aktuálnej a priemernej rýchlosti a prekonanej vzdialenosti. Režim Chrono zase premení Moskito na klasické stopky.