Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Gatebox: Osobný asistent v podobe hologramu anime priateľky

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
22. 12. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Umelá inteligencia použitá v reproduktoroch, ako je Amazon Echo alebo Google Home slúžie nielen pre rozpoznanie hlasových príkazov používateľa, no taktiež mu vie podávať rôzne informácie. Japonská spoločnosť Vinclu so sídlom v Tokiu sa však rozhodla posunúť osobného asistenta do novej roviny a prostredníctvom zariadenia Gatebox mu dala hologramovú podobu dievčaťa v štýle obľúbených japonských anime.

Zariadenie Gatebox je označované ako prvý virtuálny domáci robot na svete. S výškou 52 centimetrov a v tvare transparentnej nádrže a plastovej základni sa Gatebox podobá trocha na kávovar. No vo vnútri nádrže sa namiesto kávy nachádza malé anime dievča s menom Aizuma Hikari, ktoré navrhol Taro Minoboshi a hlas mu prepožičala japonská herečka Yuka Hiyamizu.

Zvolený dizajn a produktové video naznačuje, že Gatebox je zameraný na mladých a vyťažených ľudí, ktorí potrebujú spoločnosť. Anime dievča tak okrem štandardných informácií o pripomienkach z kalendára či správ o počasí je schopná „realistickej“ osobnej komunikácie.

Gatebox je domáci osobný asistnent, ktorého predstavuje holografická postavička z anime

Gatebox je preto naprogramovaný ako priateľský, až možno obdivujúci domáci robot. Anime priateľka z hologramu tak môže byť smutná, keď jej majiteľ odchádza do práce, posiela mu správy s otázkami, kedy sa vráti domov. Môže sa cítiť osamelo, ak používateľ mešká, či v očakávaní návratu zapne svetlo alebo môže s používateľom spoločne sledovať televíziu a popíjať čaj z vlastného hrnčeka.

Holografická postava dievčaťa v štýle anime v zariadení Gatebox neslúži len ako osobný asistent, ale môže navodiť priateľskú atmosféru a zaujíma sa o svojho majiteľa

Umelá inteligencia v Gatebox by mala byť schopná sa učiť a prispôsobiť návykom svojho majiteľa. Výrobca pritom sľubuje aktualizácie softvéru, ktoré by priniesli rozšírenie schopností zariadenia. V súčasnej podobe stlačenie tlačidla na Gatebox „prebudí“ Aizumu a používateľ sa s ňou môže pustiť do rozhovoru s jej obmedzenou slovnou zásobou. Aizuma môže sledovať pohyb majiteľa a rozpoznať jeho tvár a hlas.

Vytvorenie ilúzie holografickej postavy v zariadení Gatebox je možné prostredníctvom technológie zadnej projekcie

Zariadenie Gatebox váži 5 kilogramov a je navrhnuté tak, aby ľahko zapadlo do bežného bytu. Obsahuje stereo reproduktor, kameru, mikrofón, pohybové senzory, senzor teploty a vlhkosti, a svetelný senzor. Gatebox využíva technológiu zadnej projekcie pre vytvorenie ilúzie hologramu postavy. Nechýba bezdrôtové pripojenie prostredníctvom Wifi alebo Bluetooth a cez infračervený systém môže ovládať svetlá a domáce spotrebiče.

Gatebox je k dispozícii na predobjednávku v Japonsku a USA za cenu 298 000 jenov (2 520 dolárov). Predávaný je zatiaľ v obmedzenom počte 300 kusov a distribúcia je naplánovaná na január budúceho roku.

Schopnosti holografickej priateľky z Gatebox sa budú dať vylepšovať pomocou aktualizácií softvéru