Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 27

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
30. 12. 2016
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Bezpilotné lietadlá s pevnými krídlami sú energeticky účinnejšie ako drony s vrtuľami, no na druhej strane tie nepotrebujú veľký priestor pre vzlietnutie a pristátie. Hybridným riešením oboch je dron Quantix od spoločnosti AeroVironment. Ten pre vzlet využíva vrtule a dlhý dolet mu zabezpečia jeho krídla. Quantix je určený pre priemyselné aplikácie, ako je diaľkový prieskum a mapovanie. Slúžia mu k tomu farebné a multispektrálne senzory. Používateľ môže naprogramovať trasu a ovládať jeho let pomocou dodávaného ovládača v štýle Android tabletu.

Spoločnosť AeroVironment predstavila hybridný dron Quantix určený pre priemyselné použitie

Väčšina serióznejších dronov sa riadi pomocou diaľkového ovládača s dvojicou páčkových ovládačov. No nie každý môže tento systém rýchlo dostať do krvi. To by však mohol vyriešiť nový diaľkový ovládač Shift, pomocou ktorého sa dá dron navigovať iba len rukou, respektíve palcom. Ovládač je v tvare malého hranola s oblými hranami, ktorý sa pohodlne drží. Používateľ potom už len vsunie palec do prstencovej úchytky, ktorá stelesňuje páčkový ovládač. Tento prstenec je bezdrôtovo spojený s ovládačom v ruke a umožňuje jednoduché ovládanie dronu len pohybom palca v priestore nad ovládačom.