Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Moza Air: Cenovo dostupný stabilizačný gimbal pre fotoaparáty

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
29. 3. 2017
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Len tri roky dozadu vydala spoločnosť DJI Innovations spotrebiteľskú verziu ručného stabilizačného gimbalu Ronin pre kamery a fotoaparáty. Od tej doby nielen táto spoločnosť, ale aj iný výrobcovia prišli s viacerými šikovnými stabilizátormi pre kamery, fotoaparáty či dokonca smartfóny alebo drony, ktoré tak bežným používateľom otvorili cestu k filmárskemu zážitku.

Najnovší prírastok do rodiny stabilizačných gimbalov nesie názov Moza Air a pochádza od čínskej spoločnosti Gudsen. Je cielený ako náprotivok stabilizátoru Ronin M, ktorí dnes stojí 999 dolárov a dokáže uniesť kamery a fotoaparáty do váhy 3,6 kilogramu. Hoci Moza Air má nosnosť „len“ 2,5 kilogramu, je to postačujúce pre väčšinu dnešných bezzrkadlových a DSLR fotoaparátov. Pre predstavu, fotoaparát Canon 5D Mk4 spolu s objektívom 24-105 mm váži menej ako 1,7 kilogramu. Moza Air však poráža Ronin M svojou dostupnou cenou, ktorú čínsky výrobca stanovil na 599 dolárov.

Ručný stabilizačný gimbal Moza Air je vhodný pre DSLR a bezzrkadlové fotoaparáty s váhou do 2,5 kilogramu

Hlavná jednotka stabilizačného gimbalu Moza Air má tlačidlá pre ovládanie pohybu smerom hore, dole, doľava a doprava, ako aj zaisťovacie mechanizmy pre riadenie režimov vybočenia z osi, ktoré recentralizujú fotoaparát alebo ho točia okolo v režime selfie. Na rukoväti sa nachádza tlačidlo pre spustenie alebo zastavenie nakrúcania, ktoré je kompatibilné s DSLR fotoaparátmi Canon, Sony a Panasonic, spolu s bezzrkadlovými fotoaparátmi veľkosti Micro Four Third.

Ručný stabilizačný gimbal Moza Air sa bude predávať za 599 dolárov

Spodná časť rukoväte sa dá namontovať na statív, takže používateľ môže niekde na blízku sedieť a ovládať gimbal s fotoaparátom na diaľku prostredníctvom Bluetooth pripojenia cez aplikáciu vo smartfóne. Dajú sa tak nakrúcať spomalené alebo časozberné videá, pričom fotoaparát je možné konzistentne otáčať a naklápať. Tri batérie s kapacitou po 2000 mAh by pritom mali poskytnúť výdrž pri nakrúcaní s gimbalom viac ako štyri hodiny. Ku stabilizačnému gimbalu sa dá pripevniť aj dvojitá rukoväť pre nakrúcanie s ťažšími zariadeniami, kedy sú potrebné obe ruky používateľa.

Moza Air dokazuje, ako rýchlo technológie napredujú, a že aj za dostupnú cenu sa dá získať nástroj, ktorý dá do rúk aj bežnému používateľovi profesionálne funkcie.

Ručný stabilizačný gimbal Moza Air je možné vybaviť dvojicou pomocných rukovätí