Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dron s nafukovacími ramenami zvládne bez problémov pristáť aj na vode

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
31. 3. 2017
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Svetlo sveta uzrel prvý nafukovací dron s názvom Diodon, ktorý vyvinuli konštruktéri z francúzskej firmy Airvada. Dron je vybavený šiestimi nafukovacími ramenami s vrtuľami, čo prináša výhodu nielen pri pohodlnom balení do malého kufríka, ale vďaka tomuto inovatívnemu riešeniu dokáže dron bez problémov pristáť na vode, respektíve nič sa mu nestane, ak s ním používateľ omylom narazí na vodnú hladinu.

Elektronika stroja je uzavretá v centrálnom vodotesnom tele, z ktorého vybieha šesť skladacích nafukovacích ramien, na ktorých koncoch sú umiestnené vrtule pre pohon. Ramená sa dajú poskladať tak, že takmer netrčia, a dron sa tak ľahko prenáša. Ich nahustenie do pevného stavu pomocou vzduchového čerpadla trvá pritom jednu alebo dve minúty.

Ďalším prínosom tohto riešenia je to, že dron dokáže plávať na hladine vody. Vodotesný Diodon môže lietať i v hustom daždi alebo nad rozbúrenou morskou hladinou. Samozrejme, že únik vzduchu z jedného alebo viacerých ramien povedie ku katastrofickému výsledku.

Dron Diodon má nafukovacie ramená s vrtuľami

Výrobca Airvada plánuje vydať tri verzie svojho nafukovacieho vodotesného dronu Diodon. Základný model SP20, s rozmermi po rozložení ramien 700 x 700 x 100 milimetrov, môže niesť fotoaparát či kameru rozmerov GoPro po dobu až 20 minút. Model MP40 s rozmermi 1200 x 1200 x 150 milimetrov už unesie kompakty s kardanovým závesom po dobu až 30 minút, no a najvyšší (a najväčší) model HP150 má rozmery 1500 x 1500 x 200 milimetrov a jeho nosnosť so stabilizátorom je až 1,5 kilogramu. Jeho dĺžka letu je udávaná až na 35 minút.

Spoločnosť zatiaľ neoznámila ceny a ani dostupnosť, no každý z modelov dronov Diodon bude mať vo výbave vlastné kompaktné elektrické čerpadlo, ktoré ho rýchlo pripraví na let.

Dron Diodon je vodotesný a vďaka riešeniu s nafukovacími ramenami dokáže pristáť aj na vodnej hladine