Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 37

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
25. 4. 2017
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Tím vedcov z Technologickej univerzity Eindhoven sa rozhodol napodobniť živé listy stromov a ich princíp zachytenia molekúl svetla. Cieľom bolo vytvoriť systém, ktorý by pôsobením slnečného žiarenia mohol produkovať chemické látky, ako sú liečivá, či pesticídy. Vzniklo malé zariadenie v tvare listu, ktoré má vo vnútri tenký kanálik. Keď sa cez neho prečerpávajú chemické látky, svetelné solárne koncentráty usmernia slnečné žiarenie, pričom sa vyvolá chemická reakcia kvapaliny v kanáliku. Výsledkom je chemická látka s iným zložením.

Vodotesné puzdro LenzO pre iPhone 7 umožní snímanie pod vodnou hladinou až do hĺbky 100 metrov

Vodotesné puzdro LenzO je špeciálne navrhnuté pre smartfóny iPhone 7 a 7 Plus, ktorým umožňuje bezpečné ponorenie sa až do hĺbky 100 metrov. Používatelia môžu podvodnú scénu sledovať cez číry akrylový panel, zatiaľ čo fotoaparátu v smartfóne výrazne pomôže veľký objektív umiestnený na puzdre. Ten disponuje farebnými filtrami pre kompenzáciu modrého alebo zeleného zafarbenia, ktoré vzniká v hĺbke pod vodou. Ďalším zaujímavým prvkom na puzdre sú dve pohyblivé ramená s plôškami, ktoré používateľom umožnia prístup ku všetkým funkciám fotoaparátu cez dotykový displej telefónu. K puzdru sa dajú pripevniť aj rôzne doplnky, ako sú svetlá alebo rukoväte.