Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Veľký test trojice technologicky vyspelých robotických vysávačov – 2. časť

Autor:
Ľubo Straka
Zverejnené:
24. 12. 2017
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Priatelia, je tu druhá časť testu s robotickými vysávačmi, v hre je VR7000cka od Samsungu, Roomba 966 od iRobot a Pure i9 od Electroluxu. V minulom kole sa najlepšie darilo iRobotu. Ako to však skončí dnes ? Po krátkom zhrnutí minulých kôl začíname naozaj náročným testom. Ako dali vysávačom zabrať chlpy domácich miláčikov a najmä prach v podobe múky? Pozorne sledujte.

V minulej časti zdolávali vysávače rozsypanú ryžu a kukuričné vločky. Electrolux sme pustili najskôr v ECO móde, ktorý by mal šetriť batériu a je menej hlučný. Na odporúčanie výrobcu je tento mód len na ľahké znečistenie, a tak sme mu dali šancu aj v normálnom režime.

Kuchyňu teraz vysával výrazne kratšie, len 96 sekúnd a vyzbieral iba o 5 % viac, čiže teraz 88 percent, čo je stále najmenej oproti súperom. V normálnom móde zdolal aj test s kukuričnými vločkami. Vysával takmer rovnaký čas ako v ECO móde a vyzbieral necelých 92 %, čiže podobne ako Samsung, ale za oveľa kratší čas.

Naše bodovanie pre Electrolux sa preto ani po testoch bez ECO módu nezmenilo. A tak je zatiaľ iRobot so 6timi bodmi na prvom mieste a na druhom Samsung s Electroluxom, zhodne s 3 bodmi.

TEST: Prach a zvieracie chlpy v kuchyni

 

Teraz už ale disciplína s prachom. Ten sme nasimulovali pomocou múky. Hoci má Samsung najväčší sací výkon a očakávali sme, že toto bude pre neho hračkou, nie všade to platilo. Najmä v štrbinách medzi dlažbami múka zostávala. Celkovo pozbieral 73 % rozsypanej múky. Chumáče zvieracích chlpov mu problém nerobili a vyzbieral všetky. No opäť je do očí bijúci čas v tak malom priestore, ktorý sa tentoraz dostal na hodinu 13 minút.

iRobot si teraz určil, že jedno miesto bude tabu a vôbec na neho nešiel. V čistení múky mu celkom pomáhala bočná kefka. Vďaka nej zmizlo zo štrbín viac múky ako pri Samsungu. Išiel si svojou osvedčenou cestou, vďaka ktorej sa mu podarilo vyzbierať 70 % vysypanej múky. Ani tomuto vysávaču nerobili problém chumáče zvieracích chlpov a dokonca mu chutili viac ako múka. Celkovo svoju prácu vykonal za 15 minút.

Electrolux dostal od výrobcu do tohto testu výbornú výbavu, v podobe výkonnej bočnej kefky. Má oveľa viac štetín ako tá v iRobote. Výrazne mu pomáhala v naháňaní múky do sacieho otvoru. Všade kde prešiel jej zostalo v štrbinách len minimum. Celému priestoru však po zapnutí venoval v normálnom režime len 2 minúty, a tak to aj vyzeralo. Ako jediný išiel po svojej trase len raz, čo je podľa výrobcu správne, ale my sme ho radšej pustili znova. V dvojitom zapnutí vysal 55 % múky. Ani jemu ale nerobili problém chumáče chlpov.

No vyzerá to tak, že vysávače asi neboli stavané na takú záťaž akú od nás dostali v tomto teste. Vyplýva z neho, že pre vysávanie prachu z tvrdej podlahy je mimoriadne dôležitá bočná kefka, a tak mal Electrolux v tejto disciplíne nábeh na víťazstvo. Vzhľadom na to ako pracoval má však 1 bod. 2 body získava v tomto teste iRobot, keďže zozbieral o niečo menej múky ako Samsung. No a teda 3 dostáva Juhokórejčan, ktorého vyšší sací výkon sa prejavil na podlahe a najmä pri hranách a v kútoch.

Veľký test trojice technologicky vyspelých robotických vysávačov

TEST: Pukance v obývačke

 

Večer pri telke je rozhodne v mnohých domácnostiach obľúbeným programom. A ešte aj s čerstvými pukancami pri nejakej tej kriminálke, pri ktorej vám od napätia skončí zopár pukancov namiesto v ústach na zemi. Také pukance sú potom výzvou pre mravce, a tak ich treba čo najrýchlejšie z tej zeme zlikvidovať. Dokáže vám aj pri tom pomôcť robotický vysávač, zvlášť ak sú aj na koberci?

Pukance sú podstatne väčšie ako kukuričné vločky, či múka. Nebolo teda jednoduché ich v obývačke s kobercom poupratovať. Electrolux si ich zväčša tlačil pred sebou, prípadne sa po nich rafinovane vozil a delil ich tak na menšie, ktoré už dokázal nasať. Niektoré miesta v obývačke, aj s pukancami, si ale nevšímal, a tak nakoniec v tejto krkolomnej skúške vyzbieral len necelých 43 percent za takmer 13 a pol minúty v normálnom režime.

Pukance dokonca stáli hlavu Juhokórejčana. Počas vysávania sa totiž Samsung na jeden z nich tiež vyštveral a ten sa mu zasekol v senzore proti pádu zo schodov. Okamžité vyhlásenie chyby a zastavenie činnosti by sme mohli označiť ako diskvalifikáciu. No dostal druhú šancu. Najhoršie boli pre neho pukance, ktoré sa dostali na hranu koberca. S tými sa totiž nepopasoval. Napriek tomu sa mu za 33 minút podarilo v druhej šanci vyzbierať takmer 100 percent pochúťky.

Veľmi dobre sa darilo iRobotu. Ani s pukancami nemal problém. Chrumkal jeden za druhým, len čo ich našiel. No na jedno miesto, ktoré však bolo dostupné z rôznych strán, akoby zanevrel. Zostali tam 4 kúsky. Napriek tomu sa mu však tiež podarilo vyzbierať všetky ostatné pukance, čiže 99 %. Trvalo to 39 minút.

Pukancový test preveril aj také zručnosti vysávačov, o ktorých možno ani výrobcovia netušia. 3 body by teda mali patriť Samsungu, no za to, že sa v prvom kole sám s jedným pukancom odpísal, mu jeden bod odoberáme., čiže dostáva len 2. A dva body poputujú aj pre iRobot. Jeho vášeň k pukancom zrejme vyjadruje aj to, že je z americkej dielne. No a posledný bodík si uchmatol Electrolux, ktorému táto disciplína až tak nevyšla.

TEST : Veľký priestor - 87 m2

 

Posledný test sme nechali pre robotické vysávače ten najťažší. Nepretržité vysávanie celého bytu, na jedno zapnutie, prípadne až do vybitia batérie. Priestor mal rozlohu 87 metrov štvorcových a pozostával zo 4 spojených izieb. Ktorým robotickým vysávačom sa podarilo túto skúšku zdolať?

Electrolux sme pustili so štartom pri stene ako si to želá výrobca. Spočiatku si zmapovaný priestor delil podľa manuálu na menšie celky. Prešiel takmer všetky podlahy, no na niektoré miesta sa zbytočne vracal aj viackrát, čím si míňal energiu. Zľakol sa stoličiek s hranou len 1,5 centimetra a obišiel ich, zrejme preto, že sa leskli a nekamarátil sa ani s kobercom s vyšším vlasom.

Pred poslednou miestnosťou ho zradila batéria, no keď sa pár hodinách dobil, vrátil sa dovysávať. Opäť však odignoroval koberec a teda aj väčšiu časť poslednej miestnosti. Na jedno nabitie sa ale do poslednej miestnosti nedostal. Pred nabíjaním povysával teda 67 % plochy za 45 minút.

Samsung sa diagonálnymi prejazdmi utvrdzoval v tom, že nič neprehliadne. V jedálni ho neprekvapili ani stoličky a na rozdiel od Electroluxu povysával aj pod nimi. Bez problémov prechádzal ich hrany a vyšiel aj na vyšší koberec, kde pridal sací výkon. Nevynechal ani miesto pod sedačkou a za ňou ako Electrolux a čiastočnej aj iRobot. Aj nástrahu v poslednej izbe, v podobe koberca zvládol. Jeho upratovanie trvalo 53 minút a povysával 97% plochy. Vynechal len 4 m2, ktoré si akosi nevšímal.

iRobot musel na pokyn výrobcu, pre správnu navigáciu, štartovať len z nabíjacej stanice a nie na voľno, hoci Samsung aj Electrolux to zvládli. Pre svoju kameru potreboval dostatok svetla v miestnostiach. Ak sú podmienky splnené jeho misia je úspešná. Aj on si dokázal poradiť so stoličkami pod stolom. V obývačke vyliezol aj na koberec, no neprešiel ho celý a za sedačku sa, na rozdiel od Samsungu, nedostal. O zvyšok bytu sa však postaral dôkladne a dokonca pritom celý priebeh mapoval pre používateľa mobilnej aplikácie. Celkový čas vysávania sa zastavil na hodine 24roch minútach. Povysával 94% plochy.

Keď sa Electrolux dobil, zvyšnú časť bytu chcel dovysávať, no prekvapil ho koberec s nízkym vlasom, ktorý mu asi nevyhovoval. A tak aj vzhľadom na lepšiu výdrž súperov skončil túto disciplínu s jedným bodom. S dvomi bodmi odchádza iRobot, jeho čas vysávania bol najdlhší a povysával o trošku menej ako Samsung. Takže Juhokórejčan v tejto disciplíne viedol aj s plochou, aj s časom a získava 3 body.

TEST: Záverečné zhrnutie

 

A je tu zhrnutie. Musím povedať, že žiaden z vysávačov nie je zlý a má aj svoje silné stránky. Dnes ale rozhodujeme podľa bodov, a tak na treťom mieste skončil Electrolux Pure i9 so šiestimi. Má zaujímavý tvar, veľkosť, a tak sa dostane na veľa miest. Jeho navigácia 3D Vision je fajn, no má slabiny v podobe lesklých plôch, ktoré ju trošku dezorientujú. No a konkurenciu by mohol ešte dobehnúť vo výdrži batérie a tiež v prejazdnosti terénu. Jeho bočná kefka je však bezkonkurenčná.

Druhé miesto s 10timi bodmi patrí VR7000cke od Samsungu. Výhodou je silný sací výkon, či laserová navigácia v diaľkovom ovládači. Slabou stránkou je však veľkosť a zrejme aj navigácia. V každom prípade však iRobotu šliape na krk, takže Američania by sa mali mať na pozore.

Dnes im ale patrí prvá priečka s 13 timi bodmi. iRobot Roomba 966 mal navigáciu s výkonom celkom dobre zladenú. Ak si chce však obhájiť prvenstvo aj o nejaký čas, mali by sa jeho vývojári zamyslieť nad zlepšením bočnej kefky podľa vzoru Electroluxu a tiež nad zvýšením aj štandardného sacieho výkonu, nielen na kobercoch ako má jeho vyšší model. No a za inováciu stojí určite aj zvýšenie citlivosti navigačných kamier iRobotu pri horších svetelných podmienkach.

Napriek všetkému tu však dnes bola Roomba vysávačom s najnižšími obstarávacími nákladmi, keďže nie je vlajkovou loďou a má ešte aj vyspelejšiu sestru. Ktovie ako by si poradila tá? No ale to už je záver testu. Verím, že sme pre vás vysávače poriadne prevetrali a že teda naše výsledky budú pre vás použiteľné a viete ich zužitkovať.