Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Creative Super X-Fi: Kúzlo slúchadlovej zvukovej holografie

Creative Super X-Fi: Kúzlo slúchadlovej zvukovej holografie
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
8. 1. 2018
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Spoločnosť Creative dnes na výstave CES 2018 predstavila technológiu Super X-Fi, ktorá umožňuje používateľom slúchadiel vychutnať si bezprecedentný 3D holografický zvuk. Technológia Super X-Fi je revolučným skokom z technológie Creative’s X-Fi, ktorá prináša množstvo špičkových produktov Creative vrátane oceneného systému domáceho kina X-Fi Sonic Carrier.

Čo je Super X-Fi?

 

Predstavte si zážitok z počúvania špičkového systému s viacerými reproduktormi v divadle a vytvorte si rovnako rozsiahly zážitok s rovnakou hĺbkou, detailom, zvukovou stopou, trojrozmernosťou, ponorením, realizmom a mnoho ďalších. To je kúzlo 3D holografie, ale v oblasti audia pre slúchadlá.

Využitím špičkovej technológie presnosti, ktorá mapuje výraznú akustiku zvukového systému premietajúceho zvuk do ľudského ucha v trojrozmernom priestore, dokáže Super X-Fi inteligentne preložiť holografický zvukový zážitok na kompletnú informáciu do rovnako úchvatného počúvania pre slúchadlá.

Creative Super X-Fi: Kúzlo slúchadlovej zvukovej holografie

“Ľudstvo dosiahlo vrchol v ocenení hudby vytvorením profesionálnych orchestrov, ktoré hrajú vo veľkých sofistikovaných hudobných sálach. Produkujú hudbu najčistejšej vernosti – zvuku svätého grálu. Ľudia museli použiť viacero reproduktorov, aby sa pokúsili vytvoriť ten istý prirodzený zvuk. Keď sa snažili urobiť to isté so slúchadlami, všetci dosiahli zvuk, ktorý bol neprirodzene obmedzený a preplnený, až do Super X-Fi. Čo robí Super X-Fi so zvukom v slúchadlách je, že zachytáva blesk vo fľaši! Veríme, že so systémom Super X-Fi sme zachytili svätý grál vytvorením tak dobrého a reálneho slúchadlového zvuku ako v skutočnosti je,” povedal Lee Teck Chee, autor Super X-Fi a VP technológií v spoločnosti Creative.

Creative Super X-Fi: Kúzlo slúchadlovej zvukovej holografie

Ako Super X-Fi funguje

 

Prieskum spoločnosti Creative pre tento svätý grál zvuku zahŕňal veľa rokov výskumu, rozsiahlu analýzu dát týkajúcu sa akustiky miestnosti, ľudskej antropometrie a dynamiky slúchadiel.

Super X-Fi je výpočtovo náročná a algoritmicky zložitá technológia. Táto technológia prispôsobí zvuk každému jednotlivcovi pomocou sofistikovaného procesu zmapovania hlavy a ucha. Mapuje stovky antropologických funkcií s vysokou presnosťou pomocou detekcie a analýzy obrazu v reálnom čase. Následne umelá inteligencia (AI) extrahuje tieto antropologické prvky spolu s dynamikou vybraných slúchadiel a syntetizuje ich pomocou viacrozmernej mapy požadovanej akustickej miesnosti. Použitím tejto systentizovanej mapy SXFI, technológia Super X-Fi vytvorí zvukovú holografiu tak, aby poskytla magický zážitok z počúvania zo slúchadiel, zvyčajne je to vyrobené jedinečne pre každého človeka.

Akokoľvek je to všetko jednoduché – všetci užívatelia musia urobiť fotografiu svojej hlavy prostredníctvom ich telefónu, vybrať si typ slúchadiel a môžu začať prehrávať.

Creative Super X-Fi: Kúzlo slúchadlovej zvukovej holografie

Spustenie Crowdfundingu v roku 2018

 

Super X-Fi bude spustený ako crowdfundingový projekt krátko po výstave CES 2018 a ponúkne podporovateľom celý rad riešení:

• Výnimočnú vlajkovú loď – slúchadlá na uši so vstavaným systémom Super X-Fi a ďalšími funkciami virtuálnej reality (budú predstavené neskôr)

• Slúchadlá na uši a slúchadlá do uší s technológiou Super X-Fi integrovanou v dongloch

• Dongle s technológiou Super X-Fi umožnia používateľo pripojiť ich vlastné slúchadlá

Okrem demo prezentácií v Creative stánku na CES-e, bude počas výstavy CES k dispozícii aj aplikácia Super X-Fi, ktorá umožní používateľom prezrieť si prelomovú technológiu ešte pred jej spustením.

Creative Super X-Fi: Kúzlo slúchadlovej zvukovej holografie

(Zdroj: Tlačová správa Creative)