Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Dróny (zatiaľ) môžu voľne lietať v povetrí USA

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
7. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ak vás baví vysielať do vzduchu malé dróny s kamerou a sledovať, čo sa deje dolu, alebo nakrúcať len tak pre potešenie – užite si to, kým je čas. V USA sa totiž nad používateľmi drónov bude zrejme zmrákať.

V skutočnosti sa však ešte nachvíľu rozjasnilo – pôvodne bolo využívanie drónov sporné. Začalo to nevinne tým, že malé bezpilotné dróny nahradili potrebné letecké zábery z lietadla, kde bol potrebný pilot i filmár. No časom začali dróny predstavovať i akúsi hrozbu pre súkromie. Príkladom je nedávny prípad, kedy zakladateľ Team BlackSheep Raphael Pirker nakrúcal zhora nepovolene kampus Virgínskej univerzity. Pred súdom sa bránil tým, že neexistuje žiaden zákon, ktorý by zakazoval niečo robiť pomocou „modelového lietadielka“. Oficiálne mu, bohužiaľ, museli dať za pravdu, a tak sa vyhol i pokute 10,000 dolárov.

Otvorila sa tým však otázka, čo s týmito malými „špiónmi“. Federálny letecký úrad (FAA) uvalil pôvodne na dróny 6-ročné „embargo“, teda akýsi zákaz komerčných letov týchto bezpilotných lietadiel. Najskôr žiadali presné pravidlá a zákony riadiace tento nový druh dopravy. No Národná rada pre bezpečnosť dopravy dnes oslobodila všetkých majiteľov podobných zariadení od pravidiel. Tvrdí, že FAA nemá, bohužiaľ, právo zakázať využívať tieto dróny na komerčné účely. V tomto zmysle spomenieme napríklad doručovateľské služby, ktoré dróny plánujú naplno využívať (Amazon, UPC). Otázkou ostáva, dokedy bude dnes nadobudnutá sloboda drónov fungovať.