Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Panasonic pripravuje svoje prvé plnoformátové bezzrkadlovky

Panasonic pripravuje svoje prvé plnoformátové bezzrkadlovky
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
26. 9. 2018
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Prvýkrát v histórii predstavuje spoločnosť Panasonic Corporation dvojicu systémových kompaktov, čiže bezzrkadloviek, v plnoformátovom (tzv. fullframe) prevedení, teda so snímačom veľkosti 35 mm filmového políčka. Ide o modely LUMIX S1R a S1. Ako prvé na svete dokážu nahrávať videozáznamy v rozlíšení 4K vo frekvencii 60p / 50p. Do ich výbavy patrí tiež systém obrazovej stabilizácie Dual I.S. Modely radu LUMIX S sa dostanú na trh začiatkom roka 2019.

Trend posledných rokov velí zdieľať fotografie a videozáznamy čo najrýchlejšie na sociálnych sieťach. Predtým ľudia buď fotografovali, alebo natáčali, čo už však neplatí a dnes si väčšina používateľov chce užívať oboje. Na tento účel je potrebná nová kategória prístrojov - hybridné modely produkujúce snímky aj video v špičkovej kvalite.

A práve preto Panasonic vytvoril nový rad digitálnych systémových kompaktov s výmennými objektívmi, ktorým sa čoraz častejšie hovorí bezzrkadlovky. Tie v oboch oblastiach odvádzajú vynikajúcu prácu. Nové modely sa onedlho dostanú na trh ako rad LUMIX S. Písmeno v názve symbolizuje práve túto "špeciálnu pridanú hodnotu".

Medzi ich prednosti bude patriť jednoduché intuitívne ovládanie a tiež robustné prevedenie, ktoré by malo osloviť aj profesionálov. Zároveň sú doslova nabité najmodernejšími technológiami, na ktorých Panasonic pracuje najmä posledných desať rokov, od predstavenia prvej bezzrkadlovky - či už ide o snímač, spracovanie obrazu alebo optiku. Výsledkom je vynikajúci výkon pri fotografovaní aj natáčaní.

Najdôležitejšie vlastnosti a funkcie nových modelov LUMIX S1R a S1:

1. Vysoké rozlíšenie a bohaté tvorivé možnosti vďaka novo vyvinutému plnoformátovému snímaču a obrazovému procesoru. (Rozlíšenie: S1R cca 47 megapixelov, S1 24 megapixelov)

2. Ako prvé systémové kompakty na svete umožňujú nové Lumixy natáčať video v rozlíšení 4K frekvenciou 60p / 50p.

3. Ako prvé plnoformátové fotoaparáty na svete sú vybavené systémom duálnej stabilizácie obrazu (v tele i v objektíve), čo výrazne uľahčuje fotografovanie z ruky v situáciách, kedy býval potrebný statív.

4. Prvýkrát sa u značky Panasonic stretávame s dvoma slotmi na pamäťové karty (XQD a SD). Displej na zadnej strane sa vyklápa v troch osiach, čo ocenia začiatočníci aj profesionáli.

5. Vďaka bajonetu Leica L možno využívať kompatibilné výmenné objektívy značiek Leica a Sigma.

Panasonic okrem toho plánuje rozšíriť rad výmenných objektívov pre modely LUMIX S. V roku 2020 ich chystá na trh viac ako desať, napríklad pevné sklo 50 mm F1,4, štandardný zoom 24-105 mm alebo zoomový teleobjektív 70-200 mm.

Ďalší nový objektív chystá Panasonic pre systémové kompakty radu LUMIX G. Ide o model LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25 mm f1,7, teda prvé zoomové sklo na svete s konštantnou svetelnosťou f1,7 v celom rozsahu ohniskovej vzdialenosti. Zároveň firma spúšťa špeciálne služby pre profesionálnych fotografov. V Japonsku už fungujú od apríla, v Európe a v Spojených štátoch budú k dispozícii ešte v tomto fiškálnom roku (do konca marca 2019).

Prototypy nových fotoaparátov a objektívov sú k videniu na veľtrhu Photokina 2018.

Digitálne systémové kompakty LUMIX GH5, G9 a GH5S, na ktorých firma pracuje nepretržite od roku 2017, si medzi profesionálmi aj pokročilými amatérmi na celom svete vybudovali skvelú povesť vďaka kvalite fotografií i technickým parametrom. Ide o vynikajúci nástroj na zachytenie krásy a rozmanitosti každodenného života. Medzi ich najväčšie prednosti patrí možnosť natáčať prvýkrát na svete video v rozlíšení 4K rýchlosťou 60p / 50p alebo najrýchlejšie automatické ostrenie na súčasnom trhu pomocou technológie DFD (Depth From Defocus), vyvinuté priamo vo firme Panasonic.

Spoločnosť Panasonic ponúka programy pre aktualizáciu firmvéru pre modely DC-GH5, DC-GH5S, DC-G9 A DC-GX9. Cieľom je vylepšený výkon, ešte rýchlejšie ostrenie a jednoduchšie ovládanie prístroja.

(Zdroj: Tlačová správa Panasonic)

Podobné články