Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

O energiu z fotovoltiky neprídete vďaka fyzickej alebo virtuálnej batérii

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
19. 3. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Bez elektrickej energie si svoj život vie predstaviť naozaj len málokto. A tak za ňu s radosťou platíme. Teda až s takou radosťou nie. Tešia sa možno len tí, ktorým časť elektrickej energie vyrábajú fotovoltické panely na streche.

Mnohí však nestihnú vyrobenú energiu minúť okamžite, keďže v čase najväčšej produkcie panelov nemusia byť doma. Aj preto sa spoločnosť ZSE rozhodla doplniť svoje fotovoltické riešenia o batériu, kde sa energia ukladá. Tá môže byť pritom skutočná, ktorú máte doma, alebo aj virtuálna. O čo ide? Hneď sa to dozviete.

Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú už dlhé roky. Ak sa teda nová domácnosť rozhodne tiež využívať tento osvedčený systém, treba s odborníkmi vytvoriť individuálny návrh fotovoltického systému. Niektoré informácie sa pritom zisťujú priamo na mieste.

„Základné informácie ohľadne spotreby, ohľadne využitia elektriny počas dňa. Spotrebiče, na čo sa používajú, či na kúrenie, chladenie. Na základe toho sa taktiež pozeráme aj na strechu, umiestnenie panelov, aký počet sa tam zmestí. Taktiež zapojenie panelov, meniča a batérií,“ vysvetľuje pán Erik Chabreček, produktový manažér, ZSE.

Panely sa dajú umiestniť na šikmú aj plochú strechu a ich počet závisí od požiadaviek na spotrebu energie konkrétnej domácnosti. Častým dostupným riešením je pritom takzvaný ON-Grid systém, ktorý vyrába elektrickú energiu počas dňa bez toho, aby sa skladovala.

„Väčšina moderných rodín je práve v tomto období či už v práci alebo má nejaké iné aktivity vonku. A to je obdobie, kde práve je tej elektriny najviac vyrobenej. Fotovoltické panely bez batérie sú vhodné povedzme pre rodiny, ktoré dokážu fungovať počas toho dňa, napríklad mamička na materskej,“ hovorí pán Miroslav Bištuť, produktový manažér, ZSE.

Väčšina domácností však potrebuje vyrobenú energiu uskladňovať, a to sa dá prostredníctvom batérie. Tá môže byť vo svojej fyzickej podobe buď olovená alebo lítiová.

„Lítiová sa skladá z drahších materiálov, má lepšiu kapacitu, lepšie vybíjacie, nabíjacie schopnosti a tým pádom je aj drahšia. Zároveň ale platí, že olovené batérie sú síce lacnejšie, na prvý pohľad výhodnejšie, ale z hľadiska životnosti majú túto životnosť oveľa kratšiu. Niekedy až 5 násobne kratšiu,“ hovorí pán Erik Chabreček, produktový manažér, ZSE.

Náklady na fyzickú batéria však nie sú najmenšie, a to bol aj jeden z dôvodov, prečo sa v ZSE rozhodli spotrebiteľom poskytnúť inovatívnu možnosť v podobe takzvanej virtuálnej batérie. A ako funguje?

„Spotrebiteľ nám požičia svoju energiu, ktorú v čase výroby fotovoltických panelov nestihne spotrebovať, nestihne ju využiť a my mu ju následne vrátime v momente, ako ju bude potrebovať. To môže byť povedzme ráno alebo večer. Tú elektrinu si vyrobil sám, tá je jeho a v podstate len uhradí poplatky spojené s distribúciou,“ vysvetľuje pán Miroslav Bištuť, produktový manažér, ZSE.

Nevyužitá elektrina teda nezostáva v dome, ale putuje do distribučnej siete a používateľ si ju vie naspäť, kedykoľvek, vybrať.

„Podmienka využívania virtuálnej batérie je to, aby bol spotrebiteľ v našej bilančnej skupine, čiže my tieto dáta máme k dispozícii. A na základe týchto dát distribučných aj silovej zložky vieme odsledovať, koľko poslal do siete a vieme odsledovať, koľko mu musíme vrátiť,“ dodáva pán Miroslav Bištuť, produktový manažér, ZSE.

Pre meranie toho, koľko elektriny sa do siete odvedie sa využíva inteligentný elektromer. Ten má v sebe komunikačný modul a na diaľku posiela dáta dispečingu. Aj spotrebiteľ má samozrejme o všetkom prehľad, a to aj vďaka aplikácii pre mobilný telefón alebo počítač, ktorá zobrazuje i krivku výkonu. K dispozícii je však aj verzia rozšíreného monitoringu.

„Dokáže merať aj spotrebu aj výrobu v reálnom čase. Používateľ dokáže z týchto grafov následne vyčítať, akú má vlastnú spotrebu, aké má prebytky, prípadne čo ukladá do tej batérie. Na základe týchto dát, ak spotrebiteľ vie, aké bude napríklad počasie najbližšie dni, vie plánovať aj svoju spotrebu,“ hovorí pán Erik Chabreček, produktový manažér, ZSE.

Efektivita jednotlivých riešení fotovoltických systémov sa dá porovnať aj na príklade modelovej domácnosti.

„Strecha orientovaná na juh pod 35 stupňovým uhlom, vlastná spotreba elektriny na úrovni tých 60 percent ideálnych a pri súčasných cenách elektriny môže očakávať úsporu na úrovni 290 eur ročne. Pokiaľ do tejto rovnice zapojíme virtuálnu batériu, tá očakávaná úspora stúpa na približne 390 euro ročne. A v neposlednom rade fyzická batéria by mohla priniesť celkovú úsporu okolo 480 euro ročne,“ uzatvára pán Miroslav Bištuť, produktový manažér, ZSE.

Fotovoltické panely majú teda určite budúcnosť ako alternatívny zdroj elektrickej energie pre moderné domácnosti. No a v spojení s fyzickou či virtuálnou batériou sa z nich stávajú ešte efektívnejšie riešenia pre znižovanie nákladov na elektrickú energiu. A treba zdôrazniť, že navyše prispejú aj k zelenšiemu Slovensku.