Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Svetlo LED lampy Lumir K poháňa bežný olej na vyprážanie

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
23. 5. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Existuje síce dostatok možností kempingového osvetlenia alebo svetiel pre ľudí žijúcich v rozvojových krajinách, no nová LED lampa Lumir K sa chce stať tou ideálnou kombináciou prenosného, lacného, bezpečného a efektívneho zdroja svetla. Namiesto petroleja pritom využíva ako zdroj paliva bežný olej na vyprážanie.

Nová kempingová lampa Lumir K funguje na princípe toho, že používateľ naleje bežný potravinársky olej (nezáleží na tom, či je to repkový, slnečnicový, olivový, palmový olej alebo akýkoľvek iný druh oleja na vyprážanie) do malého kanistra s knôtom. Ten potom zapáli a nasunie naspäť vrchnú časť lampy na kanister. Senzory v lampe sa zohrejú a prostredníctvom termoelektrického efektu rozsvietia LED diódy.

Prenosná LED lampa Lumir K.

Samotné LED diódy v lampe Lumir K majú svietivosť 96,79 lúmenov, čiže vydávajú takmer 100-krát jasnejšie svetlo ako sviečka, alebo sú viac než štvornásobne jasnejšie ako petrolejová lampa. Výrobca pritom tvrdí, že len 5 ml potravinárskeho oleja poskytne svetlo na dobu až jednej hodiny. Lampa tak nepotrebuje žiaden akumulátor na nabíjanie a jej veľkou výhodou je, že olej na vyprážanie je lacný a ľahko dostupný dokonca aj v rozvojových krajinách. Lampa sa dá zabaliť do malých rozmerov pre jednoduchšie skladovanie a prepravu a mala by fungovať až 10 rokov.

Prenosná LED lampa Lumir K.

Prenosná LED lampa Lumir K je momentálne súčasťou start-up kampane na portáli Indiegogo, kde sa dá získať za finančnú podporu vo výške 34 dolárov. Záujemca dokonca môže za 29 dolárov darovať jednu lampu pre ľudí v rozvojových krajinách. Podporou vo výške 63 dolárov sa dá získať jeden kus lampy, zatiaľ čo druhý kus bude zaslaným ľuďom v núdzi. Samozrejme za predpokladu, že sa podarí vyzbierať skromná čiastka 10 000 dolárov a všetko pôjde podľa plánu vývojárov. Dodávka prvých kusov by sa mala v takom prípade začať v priebehu septembra tohto roku.

Prenosná LED lampa Lumir K.