Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

SONY A7 a A7R - Trendové chudnutie fotoaparátov (objem sa zmenšuje, kvalita netrpí)

SONY A7 a A7R - Trendové chudnutie fotoaparátov (objem sa zmenšuje, kvalita netrpí)
Autor:
Ľubo Straka
Zverejnené:
16. 10. 2013
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Sony prináša až dva nové fotoaparáty z rady Alfa. A7 a A7R sú momentálne najmenšími full frame digitálnymi modelmi s vymeniteľnými objektívmi. Ani jeden z nich sa nemusí obávať prehovoriť na poli fotografie, majú totiž po 24 a 36 megapixelov.

I keď veľkosť fotoaparátu dokázala kedysi určiť, či ide o profi výbavu alebo nie, dnes sú tieto záležitosti minulosťou. Príkladom je i Sony Alfa 7 a jej podobný, no ešte ostrejší model Alfa 7R. Základ neobjemného tela tvorí zliatina horčíka potiahnutá antistatickým materiálom.

V neveľkých rozmeroch sa však skrýva poriadny dravec. Alfa Sedmička totiž prichádza s obrazovým snímačom Exmor CMOS, vo veľkosti FULL FRAME, s rozlíšením 24,3 megapixelov. ISO je možné nastaviť v hodnotách od 100 do 25 600. Nad všetkým má dohľad obrazový procesor Bionz X. Video zvláda dva formáty, AVCHD i MP4. Absentuje blesk, no pätica navrchu zariadenia ponúka využitie príslušenstva. Elektronický hľadáčik True finder, s OLED displejom, prináša zobrazenie celej 100 percentnej plochy zorného poľa. Zároveň si zachováva vysoký kontrast i rozlíšenie. Troj palcový LCD displej je vyklápací. Dnes už samozrejmé Wifi tiež patrí do základnej výbavy a technológia NFC umožní spárovanie zariadení jediným priložením k SMART zariadeniam. I vďaka tomu je potom jednoduché si vo večernej pohode pozerať fotky s rodinkou v skutočne farebnom prevedení na televízoroch Sony s technológiou Triluminos.

A čo Alfa 7R ? Tam je rozdiel v počte snímacích bodov, ktorých aktívny počet dosahuje úroveň 36,3 megapixela. Do tohto modelu sa výrobca tiež rozhodol nezaradiť lowpass filter a autofokus na základe detekcie kontrastu. Zariadenie je ťažšie o 9 gramov a samozrejme je rozdiel i v cene. Oba fotoaparáty, z krajiny vychádzajúceho slnka, sú však silnými bojovníkmi na poli určenom aj pre skúsenejších fotografov.