Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 104

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
27. 9. 2019
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Nepochybne je väčšina z nás spojená s kávou a to nielen rannou. Aspoň tak to tvrdia štatistiky. No zrejme mnohí z kávičkárov počas leta neodolali ani ľadovej podobe tejto chutnej tekutiny. Po novom si ju však v špeciálnej podobe dokážu ľudia spraviť aj doma.

Medzi milovníkmi kávy sa teší obľube aj takzvaná nitro cold brew káva, čiže filtrovaná ľadová káva, ktorá je sýtená dusíkom a čapuje sa podobne ako pivo. Vďaka kávovaru uKeg Nitro sa však dá tento lahodný nápoj konečne spraviť aj doma v kuchyni. Na prípravu 12-tich pohárov nitro cold brew kávy sú potrebné dve šálky mletej kávy, ktorá sa nasype do dodávaného varného vrecka. S použitím štandardnej náplne N2O sa potom nápoj varí pod tlakom po dobu 12 až 24 hodín. Po dokončení si ho používateľ už len načapuje a vychutná. Zariadenie udrží uvarenú šaržu v čerstvom stave po dobu až dvoch týždňov.

Pod názvom Trio sa ukrýva držiak, vďaka ktorému sa k notebooku dajú pripojiť rovno dva externé displeje. Na zadnú stanu obrazovky notebooku stačí prilepiť magnety a magnetmi je vybavený aj držiak, z ktorého sa do strán vysúvajú externé displeje. Tie sa dajú v ráme otočiť a dozadu k sebe spojiť, čím sa vytvorí trojuholník displejov, vhodný napríklad na prezentácie. Používateľ tiež môže jeden displej vysunúť do strany a druhý vytiahnuť z rámu a oprieť ho na výšku o stojan. Trio je navrhnuté pre 13 alebo 14 palcové notebooky, ku ktorým pridá dva 12,5 alebo 14 palcové Full HD displeje.

Inteligentný stôl Ebörd dokáže na celej ploche svojej dosky naraz bezdrôtovo nabíjať až štyri mobilné zariadenia, ktoré podporujú technológiu nabíjania Qi. No nepotrebuje byť k tomu zapojený do elektrickej siete. Vo vnútri jeho dosky sa totiž ukrýva viac ako 50 nabíjacích cievok, do ktorých prúci energia z tenkej vrstvy fotovoltického panelu na povrchu stola. Patentovaná technológia membrány, založená na proteíne z morských baktérií, by mala v zhoršených svetelných podmienkach zvýšiť výkon panelu až o 60 percent. Vývojári navyše tvrdia, že okrem slnečného žiarenia je fotovoltický panel v stole schopný absorbovať aj umelé svetlo.

Niektorí vodiči majú tendenciu vyjadrovať svoju náladu, zmysel pre humor alebo iné postoje umiestnením nálepky s nápisom alebo obrázkom na zadnú časť svojho auta. Moderný spôsob, bez nutnosti trvalého lepenia, prináša displej s názvom MojiPic. Ten poskytne možnosť zobraziť spoza skla auta viac ako 1 500 rôznych emotikonov a emoji obrázkov, z ktorých väčšina je animovaná. Cez mobilnú aplikáciu sa dajú vytvoriť aj vlastné obrázky. Mojipic sa okrem aplikácie dá ovládať pomocou digitálnych asistentov Siri alebo Google. Displej má rozlíšenie 32 na 32 bodov a je dosť jasný na to, aby bol viditeľný aj na intenzívnom dennom svetle.