Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Výber technologických zaujímavostí - Techpedia NEWS 150

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
30. 4. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V krátkom video bloku vám prinášame technologické zaujímavosti a inovácie, ktoré si pre nás prichystali vedci, vývojári a výrobcovia z celého sveta.

Jarné obdobie láka k činnosti aj staviteľov, nielen veľkých developerov, ale aj záujemcov o individuálnu bytovú výstavbu. Asi netreba hovoriť o tom, že vo väčšine prípadov začína všetko zemnými prácami. Príprava terénu pre základy dnes už rozhodne patrí stavebnej technike, no kým doteraz ju pri práci poháňala nafta, v ekologickom svete to tak už byť nemusí. Ako sa teda podarilo rozhýbať moderný nakladač s rýpadlom?

Hoci v súčasnosti sa snažia čo najviac pozornosti na seba strhnúť elektrické automobily či autobusy, vzniká aj viacero špecializovaných vozidiel s elektrickým pohonom. Jedným z príkladov je i prvý plne elektrický nakladač s rýpadlom pre stavebníctvo, ktorý nesie názov „Project Zeus“, a označuje sa aj ako 580 EV. Je poháňaný 480 voltovou lítiovou batériou s výkonom 90 kWh. Tá po plnom nabití poskytne dostatok energie pre typický osemhodinový pracovný deň. Vďaka distribúcii energie do hydraulických motorov by mal mať Project Zeus podobný pracovný výkon ako bežný dieselový nakladač s rýpadlom. Podľa výrobcu môže elektrický stroj, okrem výrazne tichšej prevádzky a nulových emisií, navyše ušetriť až 90 percent nákladov, ktoré sú spojené so servisom a údržbou. Je to vďaka eliminácii zložitých komponentov, ktoré sú použité v dieselových rýpadlách.

Instantný fotoaparát SL42 sa od iných líši tým, že ide o klasickú zrkadlovku, na ktorú sa dajú namontovať kompatibilné objektívy M42 tretích strán. Tie poskytnú používateľom možnosť manuálneho nastavenia clony a zaostrenia obrazu. Fyzický číselníkový ovládač na fotoaparáte im umožní výber medzi 11 časmi uzávierky. No SL42-jka namiesto tradičného 35 milimetrového filmu používa Fujifilm Instax. Po každom stlačení spúšte sa tak z bočnej strany fotoaparátu vysunie instantná fotografia s rozmermi 46 x 62 milimetrov. Keďže sú však objektívy M42 navrhnuté na používanie s 35 milimetrovým filmom, výsledné instantné fotografie sú v podstate zábery s okrúhlym lemovaním, ktoré sú vytlačené na obdĺžnikovom papieri. Pre používateľov to však môže byť zaujímavý spôsob umeleckého vyjadrenia.