Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 8

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
1. 10. 2020
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Rotačne tvarovaný chladiaci box Dam 25 z dielne spoločnosti Dam Coolers sa vyznačuje tým, že namiesto polyuretánovej výplne používa tenké vákuovo izolované panely. Vďaka tomu majú jeho steny hrúbku len 3 centimetre, čo sa pozitívne podpísalo aj na nižšej hmotnosti a menších vonkajších rozmeroch boxu. Vákuové panely pritom prerušujú molekulárny pohyb medzi chladným vnútrom a teplým vonkajším povrchom. Chladiaci box je schopný udržať zamrznutých až 15 kilogramov ľadu po dobu až šiestich dní. Používateľ má k dispozícii odnímateľné priehradky pre lepšiu organizáciu uloženého jedla a nápojov v boxe. Na hornú časť vnútra boxu sa dajú navyše osadiť malé podnosy.

Nový smartfón Sony Xperia 5 II má 6,1-palcový OLED displej, ktorého kontrastný obraz a sýte farby majú pomôcť zintenzívniť zážitok z pozerania filmov, zatiaľ čo vysoká obnovovacia frekvencia, až 120 Hz, určite poteší hráčov mobilných hier. Ozvučeniu zasa pomáha technológia Dolby Atmos. Japonský výrobca však nezabudol ani na milovníkov mobilnej fotografie. Telefón má na zadnej strane fotoaparát s tromi objektívmi, ktoré prinášajú kombináciu rozlíšení 12 + 12 + 12 megapixelov. Používateľ si tak môže vybrať širokouhlý alebo ultraširokouhlý záber, či môže využiť teleobjektív s 3-násobným priblížením. Automatické ostrenie sa zameriava na ľudské či zvieracie oko a zaujme aj schopnosť kontinuálneho snímania až 20-tich snímok.

Optoma CinemaX P2 je laserový projektor s veľmi krátkou projekčnou vzdialenosťou, ktorý je schopný premietať 4K obsah na plochu s uhlopriečkou až 120 palcov, a to zo vzdialenosti len niekoľkých centimetrov od steny či projekčného plátna. Projektor podporuje obrazovú technológiu HDR10. Môže sa tiež pochváliť vysokým jasom 3 000 ANSI lúmenov, aby si mohol používateľ vychutnať sledovanie obsahu aj počas dňa. Svetelný zdroj by mal pri bežnom používaní vydržať až 20 000 hodín. Predná strana projektora má pritom podobu 40-wattového soundbaru, s podporou technológie Dolby Digital 2.0, pre dosiahnutie zvuku v kino kvalite.

Spoločnosť Facebook predstavila druhú generáciu okuliarov pre zobrazenie virtuálnej reality, ktoré pre svoju prevádzku nepotrebujú žiadne káble, ani počítač či externé senzory. Nové bezdrôtové VR okuliare Oculus Quest 2 poháňa procesor Snapdragon XR2, ktorý je údajne až o 46 percent výkonnejší ako procesor v pôvodnom modeli. Grafický výkon narástol o 33 percent a vývojári tiež vylepšili rozlíšenie displejov. To je po novom až 1 832 na 1 920 bodov na jedno oko, pričom obnovovacia frekvencia dosahuje plynulých 90 Herzov.

Dominantou inteligentných hodiniek Nubia Watch je nepochybne ich 4-palcový zakrivený AMOLED displej, ktorý sa rozprestiera po veľkej časti zápästia. Vďaka tomu si nositeľ lepšie všimne všetky dôležité notifikácie a môže si prezerať prehľadne zobrazené informácie. Okrem displeja si hodinky Nubia prinášajú funkcie pre sledovanie každodenných činností používateľa, vrátane rôznych druhov športových aktivít. Nechýba meranie srdcovej frekvencie, ani monitorovanie kvality spánku. Hodinky sú vyrobené z keramiky a z nehrdzavejúcej ocele. Integrovaná batéria vydrží v úspornom režime až sedem dní na jedno jej nabitie.