Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 22

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
13. 1. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Do jari máme ešte nejaký ten mesiac a netrpezlivo na ňu čakajú najmä nadšení záhradkári, ktorí s prvými teplými lúčmi Slnka brázdia po svojej pôde a sadia. Kým sa však dočkajú, máme nielen pre nich jeden zaujímavý spôsob, ako si môžu pri tom čakaní skrátiť čas a svoju záľubu v sadení neobmedzia.

Domáca záhradka tablefarm má kompaktné rozmery, takže sa bez problémov zmestí na stôl či kuchynskú linku. Je určená na automatizované pestovanie drobnej listovej zeleniny a byliniek, ktoré sa dajú zberať hneď ako vypučia prvé listy. Stačí rozložiť vybrané semená na pláty, ktoré pozostávajú z hydroponického substrátu a z tenkej vrstvy z tkaniny. Tieto pláty sa potom položia na tri podložky, ktoré zabezpečia ideálne rozstupy a absorpciu vody. Semená sú zásobované vlahou z pasívneho systému zavlažovania, do ktorého stačí doplniť vodu raz za týždeň. Po zapnutí zariadenia potom integrovaná LED lampa so stmievačom napodobňuje denné svetlo a poskytne tak optimálne podmienky pre vyklíčenie a rast. Domáca záhradka pritom dokáže vypestovať rôzne druhy listovej zeleniny a byliniek každých sedem až desať dní.

Druhá generácia drobnej kamery DJI Pocket 2, so stabilizátorom, získala do výbavy viac ako pol palcový obrazový CMOS snímač s rozlíšením 64 megapixelov, spolu s objektívom s 20 milimetrovým ohniskom a vysokou svetelnosťou f/1.8. Kamera s nepatrnými rozmermi a váhou necelých 118 gramov dokáže nakrúcať video v rozlíšení až 4K, a to pri rýchlosti záznamu 60 snímok za sekundu. O plynulé zábery aj počas nakrúcania v pohybe sa postará 3-osový stabilizačný záves. Vynovený systém automatického zaostrovania využíva body fázovej a kontrastnej detekcie pre rýchle zaostrenie na pohybujúce sa objekty. Zvuk zachytáva systém Matrix Stereo, ktorý obsahuje štyri mikrofóny pre nahrávanie v smere, ktorým je otočená kamera. Integrovaná batéria má výdrž až 140 minút záznamu na jedno nabitie.

Najnovší model termostatu Nest z dielne spoločnosti Google využíva technológiou radarového senzora Soli, ktorú si vypožičal od smartfónu Pixel 4. V prípade termostatu dokáže táto technológia zistiť, že sa používateľ nachádza mimo domova a podľa toho nastaví teplotu. Bočná strana kruhového zariadenia má v sebe integrovaný ovládací dotykový panel, zatiaľ čo predný displej získal štýlovú zrkadlovú povrchovú úpravu. Termostat sa dá nastaviť manuálne, no môže byť nastavený aj podľa vopred určeného časového plánu. Toto inteligentné zariadenie sa pritom v priebehu času učí vykurovacie návyky v domácnosti a priebežne navrhuje kroky na zníženie nákladov. Samozrejmosťou je integrácia s digitálnym hlasovým Asistentom Google.

Prenosný sanitizér Deep Purple môže pomôcť s odstránením nebezpečných baktérií a vírusov z povrchov zariadení a predmetov každodenného použitia. Využíva k tomu UV-C svetlo z integrovaných LED diód, ktoré dokáže údajne zabiť až 99,9 percent všetkých baktérií a vírusov. Sanitizér je dostatočne veľký na to, aby sa do neho zmestil akýkoľvek smartfón, spolu s množstvom ďalších predmetov. Vďaka platforme LumiClear, ktorá odráža UV-C svetlo od vysoko reflexného vnútorného povrchu, poskytne plnú 360-stupňovú dezinfekciu vložených predmetov. Dôkladná dezinfekcia pritom trvá len štyri minúty. Ďalšou výhodou sanitizéra je to, že je prenosný. Jeho telo sa dá jednoducho zložiť na štýl skladačky orgiami do rozmerov blížiacich sa formátu A4, s hrúbkou len 2 centimetre.