Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rýchly Svet technológií - 38

Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
17. 2. 2021
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

V Rýchlom Svete technológií s nami preletíte prehľadom zaujímavých informácií o najnovšom technologickom vývoji a výskume.

Keď sa objavila technológia lietajúcich dronov, málokto si vedel predstaviť na čo všetko sa využije. Ľudia ich vo väčšom poznajú ako hračky s kamerami, no drony dnes prevážajú komponenty v rámci výrobných fabrík, pomáhajú postrekovať stromy a vinič a po novom sú dokonca posilou pre satelity, ktoré sa vybrali do vesmíru.

Mohutný bezpilotný dron Ravn X, z dielne vývojárov zo spoločnosti Aevum, je navrhnutý na prenos a vypustenie satelitov zo vzduchu na obežnú dráhu Zeme. Dron, ktorý je vo svojej kategórii považovaný za najväčší na svete, meria na dĺžku 24 metrov a má rozpätie krídiel 18 metrov. Dokáže pritom údajne štartovať za akýchkoľvek poveternostných podmienok, zatiaľ čo až 70 percent jeho komponentov je opakovane použiteľných. Výrobca pritom tvrdí, že celá flotila autonómnych dronov RavnX, bude schopná vypustiť úžitkové zaťaženie do vesmíru každých 180 minút. Dron sa vyznačuje aj tým, že je schopný autonómne vzlietnuť a pristávať na dráhach dlhých len niečo cez 2,5 kilometra.

Bezzrkadlový fotoaparát Alpha 1 z dielne japonskej Sony si prináša nový 50-megapixelový CMOS snímač Exmor RS vo formáte full-frame. V kombinácii s obrazovým procesorom Bionz XR zvláda nepretržite snímať až 166 JPEG snímok rýchlosťou 30 snímok za sekundu. Systém automatického zaostrovania zachytí až 759 fázových detekčných bodov, s približne 92-percentným pokrytím záberu. Automatické ostrenie s detekciou tvárí a očí zachytáva v reálnom čase ľudí aj zvieratá. Fotoaparát ťaží z 5-osej optickej stabilizácie obrazu a má 15 úrovní dynamického rozsahu pre fotografie a viac ako 15 úrovní pre video. Dokáže pritom nakrúcať videá v rozlíšení 8K pri rýchlosti 30 snímok za sekundu v 10-bitovom formáte. Videá sa dajú dokonca prevzorkovať na rozlíšenie až 8,6K.