Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ako vyzerá makrofotografia v podaní Canonu?

Ako vyzerá makrofotografia v podaní Canonu?
Autor:
Ľubo Straka
Zverejnené:
4. 6. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Áno, aj makro má svoje čaro, každá fotka predsa nemusí zachytávať len celok tak ako ho vidíme voľným pohľadom. Svet okolo nás a hlavne príroda, skrýva veľa krás a pri ich zachytení nám fototechnika môže výdatne pomôcť. Dnes už aj kompaktné fotoaparáty dokážu zachytiť makrofotografiu rôznymi poloautomatickymi aj manuálnymi režimami.

Peknú makrofotografiu je dnes naozaj možné zachytiť aj bežným kompaktom. Samozrejme o všetkom rozhodujú podmienky pri fotení.Pri zrkadlovkách je to o niečo jednoduchšie. Najmä v tom, že k nim existuje široká skala univerzálnych aj špecializovaných makro - objektívov, aj od Canonu, naozaj si stačí len vybrať. Práve svoju širokú ponuku sa nám snažil Canon predstaviť a priblížiť na podujatí zameranom na makrofotografiu.

K dispozícii bola nielen bohatá nádielka skiel tohto japonského výrobcu, ale aj samotné zariadenia. Z nich možno ako horúca novinka vyčnieva PowerShot G1X MARK II. Širokouhlý pevný objektív s 24 milimetrami a 5 násobným zoomom má zaujímavú svetelnosť od F2.0 po 3.9. Vo vnútri je až jeden a pol palcový snímací čip, ktorý podporuje nový obrazový procesor DIGIC 6. Viac sa mu budeme určite venovať podrobnejšie v niektorom z ďalších článkov.

.

Aj tento fotoaparát zaujal novinárov na podujatí, ktoré pripravil Canon priamo v Botanickej záhrade v Bratislave. Príjemné popoludnie sa konalo aj v spoločnosti ďalších fotoaparátov. Z kompaktov spomenieme ešte PowerShot G16, či PowerShot SX 600HS Bk. Zrkadlovky zastupovali zase Canon EOS 6D, Canon EOS 70D, Canon EOS 100D, Canon EOS 700D, Canon EOS 1200D, či profesionálne telá ako je Canon EOS 5D Mark III, prípadne Canon EOS 1DX. To všetko sú zariadenia výrobcu Canon, ktoré sa oplatí zahrnúť do výberu pri rozhodovaní sa o svojom novom fotoaparáte. Na Techpedia.SK sa ešte budeme určite venovať tomu ako si fotoaparát vybrať. Aj pred blížiacou sa letnou dovolenkou.

Vráťme sa však k nášmu workshopu o makrofotografii. Cieľ tohto stretnutia bol jasný. Vyskúšať si tieto zariadenia priamo v akcii, a to pri fotení makrofotografií. Práve v prostredí botanickej záhrady sa dali naplno rozvinúť tvorivé schopnosti účastníkov, pod vedením skúsených lektorov.

 

Makro má naozaj svoje čaro. A keď sa fotografia podarí tak ako chceme, je to dvojnásobná radosť. Určite je za tým technologické umenie výrobcu v podobe fotoaparátu, ale svoje k tomu pridajú aj celkové podmienky scény, vrátane kompozície a teda aj pohľad samotného používateľa. Určite si to vyskúšajte a možno budú viacerí prekvapení, čo všetko z toho vylezie.