Svetlom aktivovaný betón čistí ovzdušie v dopravnom tuneli

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 13. 6. 2023
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
Doprava patrí k najväčším zdrojom znečistenia ovzdušia, ale čo keby samotné cesty, po ktorých sa jazdí, mohli pomôcť vyčistiť ovzdušie? Juhokórejskí inžinieri teraz dokázali, že fotokatalytický betón môže pomôcť znížiť znečistenie v tuneloch.
Prechod na ekologickejšie vozidlá potrvá ešte niekoľko desaťročí a dovtedy je dôležité nájsť aj iné spôsoby, ako znečistenie ovzdušia eliminovať. Tak prečo sa neobrátiť na najbežnejší stavebný materiál na svete? V posledných rokoch tak vedci vyvinuli betón, ktorý dokáže premeniť niektoré škodliviny v okolitom ovzduší na neškodné produkty.
Tieto betónové systémy na čistenie vzduchu sú založené na povlaku oxidu titaničitého, ktorý reaguje na slnečné svetlo a vytvára molekuly nazývané ako reaktívne formy kyslíka. Tie majú silnú oxidačnú schopnosť, ktorá rozkladá látky znečisťujúce ovzdušie, ako sú prchavé organické zlúčeniny, oxidy dusíka, oxidy síry a amoniak, a zabraňuje tvorbe jemných prachových častíc.
V novej štúdii výskumníci z Kórejského inštitútu stavebného inžinierstva a stavebných technológií vyvinuli tento druh fotokatalytického betónu a testovali ho v dopravnom tuneli, kde je znečistenie často vyššie v dôsledku zlej cirkulácie vzduchu. Pozdĺž stien boli nainštalované umelé svetlá, ktoré poháňali svetlom aktivované reakcie v betóne.
Tím zistil, že úroveň oxidov dusíka klesla v priebehu 24 hodín približne o 18 % a konečnými produktmi reakcií boli soli, ktoré čiastočne vznikli z obsahu vápnika v betóne. Tieto soli sa rýchlo odplavovali dažďom. Tím tvrdí, že tento proces by mal umožniť, aby fotokatalytický betón fungoval neobmedzene dlho bez potreby ďalšej údržby nad rámec údržby bežného betónu.
Vedci plánujú pokračovať vo výskume tejto technológie, aby ju mohli komercializovať a dúfajú, že zlepšia jej účinnosť.
„Stavebná technológia využívajúca fotokatalyzátory môže mať okamžitý účinok na zníženie jemných prachových častíc v životnom prostredí krajiny,“ povedal Dr. Jong-Won Kwark, vedúci výskumník projektu. „Plánujeme vybudovať systém spolupráce s miestnymi samosprávami a verejnými korporáciami s cieľom rozšíriť skúšobné demonštrácie na ďalšie miesta, aby sme dosiahli komercializáciu a distribúciu s praktickými účinkami“.
Starší článok opisujúci fotokatalytický betón bol uverejnený v magazíne KSCE Journal of Civil and Environmental Engineering Research.