Nové zelenšie stavebné tehly vyrobené zo zbúranej školy a CO2
- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 16. 8. 2024
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
V roku 2021 japonskí výskumníci prišli s receptom na zelenší betón, ktorý obsahoval stavebný odpad a CO2. Teraz ten istý tím použil sutiny zo zbúranej školy a skleníkový plyn na výrobu tehál na výstavbu nových stavieb.
Výroba betónu má obrovské environmentálne náklady. Veľká časť z toho je spôsobená vysokými teplotami potrebnými na ohrev vápenca, kľúčovej zložky portlandského cementu, na tvorbu vápnika.
Tím z Tokijskej univerzity poukazuje na to, že zásoby vápenca sú v krajinách ako Japonsko dosť obmedzené, čo vedie k výskumnému úsiliu skúmať opätovné použitie materiálov, ktoré už existujú v zastavanom prostredí. Pôvodný projekt Calcium Carbonate Circulation System for Construction (Cirkulačný systém uhličitanu vápenatého pre stavebníctvo) z roku 2021 sa ako taký snažil skombinovať starý betón s oxidom uhličitým odoberaným zo vzduchu alebo z priemyselných procesov na vytvorenie nového stavebného materiálu nazývaného ako betón z uhličitanu vápenatého. No vyrobené tehly boli dosť malé a pevnosť v tlaku bola pomerne nízka.
Teraz výskumníci zobrali betón zo zdemolovanej školskej budovy, rozomleli ho na jemný prášok a potom ho počas troch mesiacov zmiešali s CO2 zo vzduchu. Tento sýtený prášok bol následne natlakovaný roztokom hydrogénuhličitanu vápenatého a navrstvený do formy pred zahriatím, aby vytvoril novú stavebnú tvárnicu, o ktorej sa uvádza, že je „veľká a dostatočne pevná na to, aby postavila bežné domy a chodníky.“
Nová metóda nielenže robí zo starých budov „mestskú baňu na vytváranie nových budov“, ale betónové tehly na báze uhličitanu vápenatého sa môžu na konci svojej životnosti zredukovať na prášok a proces sa môže opakovať, aby sa vytvorili stavebné tvárnice pre čerstvú výstavbu.
„Snažíme sa vyvinúť systémy, ktoré môžu prispieť k obehovému hospodárstvu a uhlíkovej neutralite,“ povedal profesor Ippei Maruyama. „V Japonsku je súčasný dopyt po stavebnom materiáli menší ako v minulosti, takže je vhodný čas na rozvoj nového typu stavebného podnikania a zároveň na zlepšenie nášho chápania tohto životne dôležitého materiálu prostredníctvom nášho výskumu.“
Ďalšou fázou projektu bude presun do pilotného závodu s cieľom zvýšiť efektivitu a vyvinúť väčšie stavebné tvárnice, keď sa začne uvažovať o komerčnej výrobe. Tím sa tiež snaží postaviť dvojposchodový dom z betónových tehál na báze uhličitanu vápenatého do roku 2030.
Článok o novom vývoji bol nedávno publikovaný v Journal of Advanced Concrete Technology.