Prvá 3D vytlačená železničná stanica bude postavená len za šesť hodín

- Autor:
- Roman Mališka
- Zverejnené:
- 19. 3. 2025
- Hodnotenie:
- Už ste hlasovali.
3D vytlačená architektúra je stále na vzostupe a v súčasnosti sa pomocou tejto rýchlo sa rozvíjajúcej technológie vytvárajú najrôznejšie projekty, vrátane kancelárskych budov, obytných domov a dokonca aj dátového centra. Najnovší príklad pochádza z Japonska, kde bude nová železničná stanica postavená pomocou 3D tlače len za šesť hodín.
Treba upresniť, že nová železničná stanica Hatsušima nie je žiadna ambiciózna viacposchodová budova, ale malá a jednoduchá stavba. Vytvárajú ju spoločnosti West Japan Railway Company, JR West Innovations a Serendix, pričom sa bude nachádzať v meste Arida v prefektúre Wakayama.
Stanica bude mať výšku 2,6 metra, šírku 6,3 metra a hĺbku 2,1 metra. Exteriér budovy bude biely a zdobený vyobrazeniami známych pomarančov a rýb z tejto oblasti, zatiaľ čo interiér bude mať otvorené bočné steny a niečo, čo vyzerá ako miesta na sedenie.
„Je vyrobená zo železobetónu, je trvanlivá a odolná voči korózii,“ uvádza spoločnosť West Japan Railway Company. „Okrem toho v porovnaní s bežnými metódami montovanej výstavby nepoužíva debnenie, čo umožňuje väčšiu voľnosť pri tvarovaní a väčšiu flexibilitu pri navrhovaní. Cieľom vonkajšieho dizajnu je vytvoriť staničnú budovu, ktorá odráža jedinečné vlastnosti oblasti a je obľúbená miestnymi obyvateľmi, čím prispieva k regionálnemu spolužitiu.“
Ako už bolo spomenuté, podľa spoločnosti West Japan Railway Company je odhadovaný čas výstavby v daný deň približne šesť hodín, medzi posledným vlakom dňa a prvým vlakom nasledujúceho dňa. Ako sa teda bude stavať tak rýchlo?
Nuž, samotná konštrukcia staničného prístrešku sa bude vyrábať po častiach na inom mieste, pravdepodobne v továrni, pomocou štandardnej stavebnej 3D tlačiarne, ktorá bude z dýzy vytláčať zmes podobnú cementu po vrstvách, aby sa vytvorili požadované tvary. Potom, keď budú tieto 3D vytlačené časti hotové, budú prevezené na miesto a zmontované pomocou žeriavu. Práve tento proces montáže bude trvať len niekoľko hodín. Neboli zverejnené žiadne informácie o tom, ako dlho by mal trvať samotný proces 3D tlače.
Ak všetko pôjde dobre a stanica sa ukáže ako cenovo dostupná a bezúdržbová, ako sa dúfa, spoločnosť West Japan Railway Company môže projekt rozšíriť a vytvoriť ďalšie staničné budovy vytlačené 3D tlačou na iných miestach Japonska, ktoré tak nahradia starnúce drevené konštrukcie. Prvá 3D tlačená železničná stanica na svete bude pritom postavená už 25. marca.