Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Schneider Electric: Inteligentná domácnosť

Schneider Electric: Inteligentná domácnosť
Autor:
Roman Mališka
Zverejnené:
18. 3. 2015
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Energetická efektivita, pohodlie a užívateľské prostredie, ktoré pochopí každý. To by mali byť parametre každého inteligentného zariadenia, ktoré ovláda dom. Neviditeľný sluha, ktorý má pod palcom vaše kúrenie, chladenie, tienenie, osvetlenie, či bezpečnostný systém, musí byť pochopiteľný pre každého člena domácnosti. Ak je zariadenie príliš zložité, dokáže svojmu majiteľovi život naopak skomplikovať.

Intuitívne riadenie musí pochopiť aj dieťa

„Pri našich inteligentných riadiacich jednotkách si dávame pozor na to, aby ich dokázali pochopiť aj menej technicky zdatní ľudia,“ konštatuje Peter Dzurko zo spoločnosti Schneider Electric. „Riadiacu jednotku jednoducho prepojíte so svojím smartfónom alebo počítačom a môžete ju tak ovládať aj zo vzdialeného miesta. Jej dizajn je rovnako jednoduchý, ako väčšina štandardných mobilných aplikácií, ktoré dokážete ovládať už po niekoľkých minútach,“ dodáva.

Technológia nie je neomylná, no nezabúda

Ak keď sa my, ľudia, zvykneme neskromne považovať za najmúdrejších na zemi, nie je to celkom tak. Sme omylní, roztržití, často zabúdame a nie sme príliš systematický. Je to ľudské, no pri riadení domácnosti sa nám tieto naše „ľudské“ nedokonalosti môžu vypomstiť. Zabudnuté svetlo na toalete, vytiahnuté žalúzie uprostred teplého letného dňa...

Schneider Inteligentná domácnosť

 

To všetko má okrem rozmeru straty komfortu ešte aj rozmer plytvania energiami a zbytočnej straty financií. Systém inteligentného riadenia samozrejme nedokáže (zatiaľ) uhádnuť vašu náladu, alebo predvídať vaše konanie. Dokáže však optimalizovať fungovanie domácnosti bez toho, aby ste sa tým museli zaťažovať vy.

Naprogramujte a spoľahnite sa

„Inteligentná riadiaca jednotka domácnosti dokáže riadiť žalúzie, svetlo, vykurovanie, chladenie a bezpečnostný systém domácnosti,“ vymenúva odborník. Ak termostat nastavíte na čas, automaticky vám vysunie alebo spustí rolety, zakúri v byte, či zapne alarm. Ak sa chystáte sledovať film a chcete si stlmiť svetlo, nemusíte stávať a behať po celej obývačke. Stačí z pohodlia sedačky cez svoj smartfón nastaviť všetko tak, aby to vyhovovalo vašej momentálnej nálade či potrebe.

Schneider Inteligentná domácnosť

Určite sa vám stalo, že vám pri zaspávaní začalo vŕtať v hlave, či ste všade zhasli svetlo. Možno ste však zaspali práve pri myšlienke, že by ste ho mali ísť zhasnúť. Alebo ste sa ponáhľali na stretnutie a po odchode z domu ste si všimli, že sa niekde svieti. S inteligentnou riadiacou jednotkou stačí stlačiť tlačidlo na telefóne.

„Existujú tiež špeciálne funkcie ako napríklad hlásenie alarmu formou smsky či e-mailu. Alebo funkcia, ktorá vás v čase neprítomnosti upozorní na zlé počasie, či meranie spotrebovanej energie a jej následná analýza,“ dodáva špecialista. Inteligentné riadenie je úžasným pomocníkom pre každého, kto chce mať svoju domácnosť pevne v rukách.

Schneider Inteligentná domácnosť

(Zdroj: Tlačová správa Schneider Electric)