Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Rodinný dom, ktorý má odolať i tsunami

Rodinný dom, ktorý má odolať  i tsunami
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
23. 1. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Architekt Dan Nelson z Northwest Achitects navrhol Tsunami Dom, ktorého konštrukcia je nastavená tak, aby zvládla zemetrasenie až do 7,8 stupňa Richterovej stupnice a nárazový bočný vietor až do 136 km/h. K tomu sa pridávajú ešte účinné protizáplavové opatrenia.

Keď sa na pevninu valí naozaj veľká vlna v podobe ničivého tsunami, je iba málo vecí, ktoré jej odolajú. A i tá trocha je zaručene aspoň čiastočne zdemolovaná. To však nebráni tomu, aby sa inžinieri a vedci nepokúšali hľadať spôsob, ako sa s tým v rámci rodinného domu vysporiadať. Architekt Dan Nelson z Northwest Achitects navrhol Tsunami House (Tshunami Dom). Konštrukcia stavby je nastavená tak, aby zvládla zemetrasenie až do 7,8 stupňa Richterovej stupnice a nárazový bočný vietor až do 136 km/h. K tomu sa pridávajú ešte účinné protizáplavové opatrenia.

Spodná, vodeodolná časť Tsunami House, ktorá sa v čase záplav stane priechodnou

Dve obývateľné poschodia sa nachádzajú totiž až vo výške 2,7 m nad zemou – čiže dom v podstate stojí na silných oporných stĺpoch, ktoré sú vystužené oceľovým rámom. Medzery medzi týmito rámami sú vyplnené sklom, ktoré sa dá uzavrieť ako garáž. Prečo však v čase záplav práve sklo? Je totiž pomerne krehké a prílivová vlna ho rozbije – to však umožní pretekanie vody popod dom, ktorý stále stojí na oporných stĺpoch. Okrem toho, prízemie, ktoré je zasklené slúži v čase pokoja aj ako izba. Pre istotu je však celé vybavenie z vodeodolného materiálu. Dom stojí na Camano Island v štáte Washington, USA.