Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Ryby na kolesách vedia šoférovať!

Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
11. 2. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Ryby na kolesách, teda „Fish on Wheels“, nie sú nijakým výmyslom, tieto ryby sú skutočne na kolesách a ak je senzácie málo – dokážu i šoférovať. Ale poďme radšej ozrejmiť, o čo tu ide.

Ak chcete chovať akváriové rybičky a váš byt neoplýva veľkými rozmermi, prípadne nechcete investovať do obrovského akvária – no zároveň nechcete rybku týrať v zaváraninovom pohári, je tu jedno riešenie. Vývojári sa pustili do tvorby pohyblivého akvária – nádoba s vodou je umiestnená na 4-kolesovom podvozku a ten sa pohybuje podľa pohybov ryby. Ona sama teda slúži ako navigácia, či, povedzme, šoférka.

Rybacie pohyblivé akvárium je naozajstným vynálezom

Tvorcovia pri konštrukcii využili klasickú webkameru, mini počítač BeagleBoard a robotické vozidlo je poháňané ďalším miniatúrnym PC – Arduinom, nechýba samozrejme batéria. Na určenie smeru využíva webkamera kontrast ryby s dnom nádoby. Príkazy sú odosielané do Arduina, ktorý už premení pohyb vašej rybky na príkazy pre smerovanie vozidla.

Pohľad webkamery ktorá využíva kontrast

Čo si o tomto všetkom ryby myslia síce nevieme, no je možné, že vlnky či neznáme pohyby ich rozptýlia od obyčajného oddychu na statickej polici v akváriu.