Zabudnuté heslo?
Prihlásenie

Eiffelovka, všetko najlepšie!

Eiffelovka, všetko najlepšie!
Autor:
Alžbeta Harry Gavendová
Zverejnené:
31. 3. 2014
Hodnotenie:
Už ste hlasovali.

Eiffelovu vežu snáď netreba predstavovať, pre väčšinu sveta je to skrátka ikona, ktorá neodmysliteľne patrí k Francúzsku a Parížu. Čokoľvek sa dá prehliadnuť či zabudnúť, no Eiffelovka je len jedna. A dnes oslavuje 125.výročie otvorenia a sprístupnenia verejnosti.

Veža vznikla na počesť 100. výročia Veľkej Francúzskej revolúcie. Stavali ju od roku 1887 – 1889 pod taktovkou spoločnosti Gustave Eiffel & Cie. Zaujímavosťou pritom je, že jej architektom nebol samotný Eiffel, ale Stephen Sauvestre. Názov však dostala podľa majiteľa firmy, Eiffela.

Samotná veža sa skladá z 18,038 kovových súčastí a zložilo ich do kompaktnej podoby 3,000 robotníkov za asistencie 2 a pol milióna nitov. Veža však mala dopredu prichystaný i svoj ortieľ – stáť mala iba 20 rokov. Potom, v roku 1,909, ju mali jednoducho rozobrať. Veža sa však okrem symbolu Paríža stala i dôležitým komunikačným zariadením – stala sa sídlom 1.medziatlantického rádiového spojenia. I z tohto dôvodu sa kompetentní rozhodli zachovať ju.

Mimochodom, nestretla sa v dobe svojho vzniku s práve najpriaznivejšími ohlasmi. Dnes nám tento druh architektúry nejako neprekáža, no v dobe svojho vzniku sa proti nej mnohí umelci doslova búrili a na jej antikampaň vyrábali dokonca letáky. Nazývali ju hanlivo „tragická pouličná lampa“, alebo „pochmúrny továrenský komín“. Kto by to bol povedal, že o pár desiatok rokov to bude stavba, s ktorou chce mať každý návštevník Paríža fotografiu...

Eiffelova veža a jej počiatky pred 125 rokmi